Ramazan Bayramı, bu sene 1 ve 4 Mayıs tarihleri arasında kutlandı. 30 Nisan Cumartesi günüyle beraber 5 günlük tatil imkanı sunan bayram tatilini, rapor alarak 9 güne çıkartmak isteyen birçok işçi, sağlık ocakları ve hastanelerin acil servislerine akın etti. Hasta olmadıkları halde tatili 9 güne çıkartmak için rapor talep edenlere doktorlar tepki gösterdi. Birçok doktor, bu şekilde kendilerinden rapor talep edilmesini sosyal medyadan paylaşırken, aynı zamanda çalıştıkları hastanelerin başhekimleri ve üst makamlarına da durumu bildirdi.

Bakanlıktan maaşlara %13,52 ek zam ve 14 günlük memur ve emekli maaş zam farkı için açıklama Bakanlıktan maaşlara %13,52 ek zam ve 14 günlük memur ve emekli maaş zam farkı için açıklama

Antalya'da görevliyken Kocaeli'ne atanan ve doğum izninde olan bir doktor, tanıdığı kişinin arkadaşının kendisini arayıp, 'Ben X kişinin arkadaşıyım, Antalya'dayım rapor alacaktım' diye rapor istediğini, Kocaeli'ye atandığını ve doğum izninde olduğunu söylemesi üzerine de 'Bir arkadaşına söylesen de yazıverse' diye talebini sürdürdüğünü anlattı. Başka bir doktor ise bir günde hepsi kamu çalışanı 200'e yakın kişinin rapor istediğini söyledi.

RAPOR ALGORİTMASI OLUŞTURDU

Bir doktor ise aşırı rapor talepleri nedeniyle, hangi durumda rapor verilebileceği, hangi durumlarda verilemeyeceğini gösteren bir 'Rapor İhtiyacı Algoritması' oluşturdu. İşe gidemeyecek kadar ciddi hastalığı olanların doktoruna başvurabileceğini, izin ihtiyacı, düğün, çocuk vs gibi acil durumlar gibi bir hastalığı olmayıp ama yine de rapor isteyenlerin doktora başvurmaması gerektiğine yer verdi.