2024 yılı temmuz ayına yaklaşırken memur maaşlarına yapılacak zam da memurlar tarafından merak ediliyor. Milyonlarca memur ve memur emeklisi temmuz ayında maaşları yapılacak olan zammı beklerken açıklanan enflasyon verilerine göre oluşan enflasyon farklı maaş zamları da netleşmeye başladı. Peki memurlar ve memur emeklileri Temmuz 2024 zammı ile birlikte ne kadar maaş alacak, aylıkları kaç TL olacak? İşte detayları:

Memur maaşları gibi yıllarca memurluk yaptıktan sonra emekli olan memur emeklisi maaşları yılın ilk 6 ayına ait enflasyon oranı baz alınarak hesaplanacak. 2024 Temmuz zammı için 3. verinin netleşmesiyle birlikte memur maaşı zammı hesaplama işlemleri hız kazandı. Geri sayım devam ederken 3 aylık enflasyon farkına göre en düşük memur maaşı ne kadar olacak sorusu yanıt aramaya başladı. Çalışmalar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde yürütülecek olup net zam oranı TÜİK Tarafından Açıklanacak olan Temmuz verisi ile belli olacak. Peki, 2024 yılı Temmuz ayı memur zammı ne kadar olacak, yüzde kaç, ne zaman açıklanacak?

2024 YILI MART AYI ENFLASYON ORANI AÇIKLANDI

2024 yılı Mart ayı enflasyon rakamları 3 Nisan 2024 Çarşamba günü Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı.

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre enflasyon martta aylık bazda yüzde 3,16 olurken, yıllık bazda yüzde 68,50 olarak gerçekleşti.

Türk tarafından açıklanan mart ayı enflasyonu rakamlarının ardından milyonlarca memur ve memur emeklisinin maaşının belirleceği Temmuz zammı için 3 aylık enflasyon farkı belli oldu. Memur ve emekli zammı ise Nisan, Mayıs ve Haziran ayı enflasyon oranı sonrası netlik kazanacak.

ENFLASYONDA AYLIK BAZDA DÜŞÜŞ GÖRÜLDÜ

2024 yılının Ocak ve şubat ayında yüksek gelen enflasyon verileri mart ayında ilk iki aya oranla biraz daha düşük geldi. Geçtiğimiz yılın Temmuz ayında yüzde 9,49 olan aylık enflasyon Ağustos'ta yüzde 9,09 oldu. Eylül ayında düşüş hızlanarak yüzde 4,75 seviyesi görüldü. Ardından Ekim'de yüzde 3,43 seviyesine, Kasım'da yüzde 3,28 seviyesine, Aralık'ta 2,93 seviyesine geriledi. Ocak ayında geçici etkilerden kaynaklı yüzde 6,70 seviyesine yükselen enflasyon şubat ayında tekrar gerileyerek yüzde 4,53 oldu. Son açıklanan Mart ayı verisinde enflasyonun yüzde 3,16 seviyesiyle aylık bazda düşüşünü sürdürdüğü görüldü.

ŞİMŞEK: "AYLIK ENFLASYON ÖNGÖRÜMÜZ DOĞRULTUSUNDA MART AYINDA GERİLEDİ"

TÜİK tarafından açıklanan rakamlar sonrasında oluşan Mart ayı enflasyon rakamlarını değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek,

"Aylık enflasyon öngörümüz doğrultusunda mart ayında geriledi. Para politikasındaki ilave sıkılaşma talepteki dengelenmeye önemli katkı sağlarken dış finansman imkanlarının daha da artması makro finansal istikrarı güçlendirecektir. Deprem hariç harcama kontrolüyle sıkılaşacak maliye politikası ile birlikte tüm bu gelişmeler enflasyon beklentilerinin çıpalanmasını sağlayacak ve dezenflasyon sürecini destekleyecektir. Birincil önceliğimiz olan fiyat istikrarı hedefimize ulaşana kadar ne gerekiyorsa yapacağız" İfadelerini kullandı.

Son Dakika: Emekli Maaşlarına 6000 TL zamda gelişme Son Dakika: Emekli Maaşlarına 6000 TL zamda gelişme

İLK 3 AYLIK ENFLASYON ORANI YÜZDE 15,06 OLDU

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan verilere göre 2024 Yılı Ocak ayında yüzde 6,70, şubat ayında yüzde 4,53 artış gösteren enflasyon, Mart ayında yüzde 3,16 arttı. Yıllık artış ise yüzde 68,50 seviyesine geldi. Milyonlarca emekli ve memur içinse 3 aylık zam oranı kesinleşti.

Gerçekleşen enflasyon verilerine göre memur ve memur emeklisinin alacağı 3 aylık enflasyon farkı yüzde 15,06 olarak hesaplandı.

Memur maaşzammı, 3 Temmuz'da TÜİK Tarafından Belirlenen Haziran ayı Enflasyon rakamlarını açıklamasıyla kesinleşecek.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİLERİ TEMMUZDA NE KADAR ZAM ALACAK?

Temmuz ayında Memur ve memur emeklileri enflasyon farkına ek olarak toplu sözleşme zammı alıyorlar. Toplu sözleşme zammına göre Ocak ayında ilk zammı alan memur ve memur emeklileri temmuz ayında yılın 2. zammını alacak.

Temmuz ayında yapılacak zamla birlikte Memur maaşları ile memur emeklisinin aylıklarına 2024'ün ilk 6 ayında yüzde 15, ikinci 6 ayında yüzde 10, 2025'in ilk 6 ayında yüzde 6, ikinci 6 ayında yüzde 5 zam gelecek.