Milyonlarca emekli hükümetin maaş zamları ile ilgili olarak yapacağı açıklamaya odaklanmış durumda. Emekliler hükümet'ten temmuz ayında ciddi bir emekli maaş zammı bekliyor. 31 Mart seçimleri öncesinde hükümetin emekli maaşlarına zam yapacağı beklentisi içine giren emekliler umduğunu bulamadı. Seçimlerin yapılmasının ardından bu defa gözler temmuz maaş zammıı'na çevrilmişken emekli ikramiyelerinin artırılması ile ilgili önemli bir açıklama Cumhur İttifakı'ndan geldi.
Devlet, emeklere yılda iki kere bayram ikramiyesi ödemesi yapıyor. Ramazan bayramı ve kurban Bayramı İçin ödenen emekli ikramiyesi gelenek bozulmuş ve Cumhuriyet'in 100. yılı münasebetiyle emeklilere 5000 TL tek seferlik nakdi yardım yapılmıştı. Ancak bu yardımlar ve emekli maaşları artan hayat pahalılığı karşısında etkisiz kalınca gözler yeniden emekli ikramiyesi ve maaş zammına çevrildi. 2024 yılı için emekli bayram ikramiyesi miktarı 3000 TL olarak belirlenmişti. Bu rakamın oldukça az olduğu gerekçesiyle Cumhur İttifakı'ndan açıklama geldi ve bayram ikramiyesinin 10.000 TL çıkarılması istendi. 

Cumhur İttifakı ortaklarından büyük birlik birlik Partisi BBP Genel başkanı Mustafa Destici, hükümetin bayram ikramiyesini 10.000 TL'ye çıkarmasını ve bu ikramiyenin kurban Bayramı'nda emeklilere ödenmesini talep etti.

Astsubaylara ek gösterge artırımı 8.000 TL ek maaş zammı 5800 gösterge MSB'de Astsubaylara ek gösterge artırımı 8.000 TL ek maaş zammı 5800 gösterge MSB'de

EMEKLI BAYRAM İKRAMIYESI KAÇ TL

Hükümet, 2023 yılında 2000 TL olan emekli bayram ikramiyesini %50 oranında artırdı. Böylece 2024 yılı emekli bayram ikramiyesi 3000 TL'ye çıktı. Emeklilere Ramazan Bayramı'nda 3000 TL bayram ikramiyesi ödemesi yapıldı.

KURBAN BAYRAMI'NDA EMEKLILER KAÇ TL İKRAMIYE ÖDENECEK? 

Kurban Bayramı'nda da ramazan Bayramı'nda olduğu gibi emeklilere ikramiye ödemesi yapılacak. 2024 yılı için 3000 TL olarak belirlenen bayram ikramiyesi ödemesinin kurban Bayramı'nda artırılması talep ediliyor. Bu kapsamda büyük birlik birlik Partisi Genel başkanı Mustafa Destici de açıklama yaparak ikramiyenin 10.000 TL çıkartılmasını talep etti. Destici'nin talebi kabul görürse emekli ikramiyesi 10.000 TL'yi çıkarılacak. Ancak hükumetten bu yönde bir adım şimdiye kadar atılmadı.