Göç İdaresi Başkanlığı Disiplin Amirleri Yönetmeliği Yayımlandı Göç İdaresi Başkanlığı Disiplin Amirleri Yönetmeliği Yayımlandı

Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, 2023 Ağustos ayında başlayan ve memurlar ile memur emeklilerinin maaş zam oranlarının belirleneceği kamu toplu sözleşme görüşmeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Genel Başkan Kurul;

“Öğretmen Meslek Kanunu’nda yer alan en yüksek ekonomik iyileştirmeler tüm eğitim emekçilerine yansıtılmalı. En düşük eğitim ve bilim emekçisi maaşı ise en az 45 bin, en düşük emekli maaşı ise en az 15 bin TL olmalıdır. Ayrıca 8 bin 77 TL’lik ek ödeme emekli maaşlarına da yansıtılmalıdır” dedi.

Öğretmenlik Meslek Kanunu'na da değinen Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, kamu toplu sözleşme görüşmeleriyle ilgili olarak;

“Öğretmen Meslek Kanunu’nda yer alan en yüksek ekonomik iyileştirmeler tüm eğitim emekçilerine yansıtılmalı. En düşük eğitim ve bilim emekçisi maaşı ise en az 45 bin, en düşük emekli maaşı ise en az 15 bin TL olmalıdır. Ayrıca 8 bin 77 TL’lik ek ödeme emekli maaşlarına da yansıtılmalıdır” dedi.

Sendika olarak eğitim çalışanları ile ilgili taleplerini kamuoyu ile paylaşan Kurul, çoklu kriz ortamında yaşandığını ve eğitim emekçilerinin krizler ve enflasyon karşısında ezdirilmemesi gerektiğine vyrgu yaparak şunları söyledi:

“Eğitim Sen olarak, eğitim ve bilim emekçileri sendikası olarak TİS taleplerimizin bir kısmını sizlerle paylaşmak istiyorum. Sağlıklı bir sendikal mücadele yürütebilmek için demokratik, katılımcı ve grevli toplu sözleşme hakkımız için yasal düzenlemeler yapılması, bu TİS’in ortaya çıkaracağı sonuçlardan birisi olmalıdır. Çoklu kriz ortamında yaşıyoruz. Enflasyon ile ciddi bir mücadele yürütülmeli. Hayat pahalılığı geriletilmeli. Eğitim emekçileri enflasyon karşısında ezilmemelidir.

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda yer alan en yüksek ekonomik iyileştirmeler tüm eğitim emekçilerine yansıtılmalı. En düşük eğitim ve bilim emekçisi maaşı ise en az 45 bin, en düşük emekli maaşı ise en az 15 bin TL olmalıdır. Ayrıca 8 bin 77 TL’lik ek ödeme emekli maaşlarına da yansıtılmalıdır. Yine bu ek ödeme emekli keseneklerine yansıtılmalıdır çalışan eğitim emekçileri için. Genelde kamu emekçileri, özelde eğitim emekçileri açısından maaş sisteminde adalet bozulmuştur. Bir yanda çok maaşlılar, bir yanda ise açlık sınırında yaşamını sürdüren, tek maaşlı kamu emekçileri. Birbirine benzer kamu hizmetinde eşit işe, eşit ücret uygulaması adil bir biçimde yaşama geçirilmelidir.

KHK İLE İHRAÇ EDİLENLER GÖREVİNE DÖNMELİDİR

Kiraların, toplu taşıma giderlerinin çok yükselmesi nedeniyle kamu emekçileri, barınma hakkı ve toplu taşıma hakkı için kamu emekçileri bağlamında düzenlemeler yapılmalıdır. Güvenceli istihdam, güvenceli gelecek talebimiz temeldir. Bu talebin gereği olarak hukuki deliller ve mahkeme kararları olmadan OHAL KHK’leri ile hukuk dışı ihraç edilen kamu emekçileri, eğitim emekçileri ve barış akademisyenleri derhal görevlerine döndürülmelidir. İşe almada ve görevde yükseltmede, unvan değişikliğinde adeta bir kadrolaşma aracına dönüştürülen mülakatın yerine sınav başarısı ve liyakat esas alınmalıdır. Arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması ile ayrımcılığa son verilmelidir. Yine eğitimde kariyer basamakları uygulamasında son verilmelidir.”