MEB’den okullara öğrencilerle e-okul ile ilgili yeni duyuru MEB’den okullara öğrencilerle e-okul ile ilgili yeni duyuru

ÖĞRETMENLERSİTESİ- ÖZEL HABER Son günlerde haber sitelerinde ve sosyal medyada okulların üç gün tatil edileceği, öğrencilerin dört gün okula geleceği yönünde haberler ve paylaşımlar yer almaya başladı.

Zaman zaman ise okullarda ders yapılacak olan gün sayısının dörde düşeceği, üç gün ise öğrencileri kendini geliştirmek için zaman bulacağı yönünde müjde adı altında haberler yapılıyor. Konuya ilişkin olarak eğitimciler de görüşlerini yazıyor, Milli Eğitim Bakanlığının bu yönde adım atacağı söyleniyor. 

Adı geçen uygulama ile öğrencilerin pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günleri okula geleceği buna karşılık olarak cuma, cumartesi ve pazar günleri tatil yapacağı öngörülüyor. Bu uygulamaya gerekçe olarak ise bakanlığın eğitimde devrim niteliğinde kararlar alacağı yönünde öngörülerer gösteriliyor. Peki gerçekten böyle bir uygulama var mı, Milli Eğitim Bakanlığının bu yönde bir açıklaması ya da projesi mevcut mu. Konuyu Milli Eğitim Bakanlığına sorduk. İşte aldığımız cevap ve haberin detayları:

Okulların üç gün tatil olacağı ve dört gün ders yapılacağı yönünde ulusal haber sitelerinde yer alan haberlerin gerçeği yansıtıp yansıtmadığı ve Milli Eğitim Bakanlığının bu konuda bir uygulaması olup olmadığı, geleceğe yönelik bir çalışmanın bulunup bulunmadığına ilişkin olarak bakanlığa danıştık. Bakanlık tarafından verilen bilgiye göre bakanlığın böyle bir çalışması yok. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından haftada dört gün ders olacağına dair hiçbir açıklama ve resmi kayıt olmadığı bildirilirken, geleceğe yönelik bir çalışma olduğuna dair bilgi de mevcut değil. Kısacası eğitim yazarlarının öngörülerindan ibaret olduğu ve bakanlığın önümüzdeki yıllara ilişkin bu yönde somut bir adımın olmadığı anlaşılıyor.

Ancak belirtilen uygulamanın eğitim ve öğrenciler açısından yararlı olup olmayacağı konusu gündem olmaya ve tartışılmaya devam ediyor.