Ramazan Bayramı öncesinde emeklilere bayram ikramiyesi ödemesi yapılacak. 3.000 TL olarak ödenecek olan emekli bayram ikramiyesinin ne zaman hangi tarihte hesaba yatacağı belli oldu.
Emekli bayram ikramiyelerinin ödemesi yeniden gündeme geldi. Milyonlarca emekli Ramazan Bayramı nedeni ile ödenecek olan 3.000 liralık bayram ikramiyesinin ne zaman ödeneceği emekliler açısından büyük önem arz ediyor. Zira emekli vatandaşlar bu tarihte paralarını çekerek bayrama hazırlık harcamalarının bir kısmını buradan karşılamak istiyor.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı emekli ikramiyesi ödeme günlerini kamuoyu ile paylaştı. 2024 yılında Kurban ve Ramazan Bayramı’nda emekliler toplam 2 kez 3 bin TL'lik ikramiye alacak. Ramazan Bayramı bu yıl 10 Nisan 2024 tarihinde başlarken ödemeler bayram öncesinde emeklilerin hesabına yatırılacak. Emekli bayram ikramiyesi ödemeleri toplam 3 gün içerisinde tamamlanacak. Emekli ikramiye sorgulama işlemleri ise e-Devlet üzerinden T.C. kimlik numarası ve şifreyle sorgulanabilecek. Dul ve yetim maaşı alanlar ile yaşlılık maaşı alanlarda ikramiye alabilecek.
Emekli bayram ikramiyesi tutarı yeni yıl ile birlikte güncellenerek 3 bin lira oldu. Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nda emeklilere 3.000 TL ikramiye ödemesi yapılacak. Emeklilere yapılacak olan ikramiye ödemelerinden SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklileriyle beraber dul ve yetim maaşı alanlar, şampiyon sporcular, şehit yakınları, gaziler, 65 yaş aylığı alanlar yararlanabilecek. Emekli Bayram ikramiyesi ödemeleri vatandaşlar tarafından banka şubelerine gitmeden kontrol edilebilecek. e-Devlet üzerinden hak sahipleri ikramiyelerin yatıp yatmadığını görebilecek, sorgulayabilecekl. 

SSK EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ NE ZAMAN YATACAK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı emekli ikramiye ödemelerine ilişkin çalışmalarını tamamladı ve emekli ikramiye ödeme tarihine ilişkin program açıklandı. Buna göre SSK 4A kapsamında gelir ve aylık alanların ödeme günleri belli oldu.

Maaş ödemeleri her ayın 17 veya 18 olanlara 2 Nisan’da, 19, 20,21,22 olanlara 3 Nisan’da ve 23, 24, 25, 26 olanlara 4 Nisan’da ödemeleri yapılacak.

Bitki Koruma Ürünlerinin Ruhsatlandırılması ve Piyasaya Arzı Hakkında Yönetmelik Bitki Koruma Ürünlerinin Ruhsatlandırılması ve Piyasaya Arzı Hakkında Yönetmelik

BAĞ-KUR EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ ÖDEME TARİHLERİ

Bağ-Kur kapsamında gelir ve aylık alanların ödemelerinin tamamı aynı gün yatırılacak. 4B Bağ-Kur emeklileri, bayram ikramiyelerini 5 Nisan’da alabilirler.

EMEKLİ SANDIĞI (4C) BAYRAM İKRAMİYESİ ÖDEME TARİHİ

Emekli Sandığı emeklisi olup maaş ödemelerini her ayın 1’i ve 2’sinde alanlara 2 Nisan tarihinde, 3, 4 ve 5 olanlara ise 3-5 nisan tarihleri arasında bayram ikramiyeleri yatırılacak.

2024 EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ KİMLER ALABİLİR?

  • Emekli maaşı alanlar,
  • Dul ve yetim maaşı alanlar,
  • 65 yaş (yaşlılık) parası alanlar,
  • Şampiyon sporcular,
  • Vazife malullüğü aylığı alanlar,
  • Güvenlik korucuları,
  • Terörden zarar gören sivil vatandaşlar,
  • Muharip gaziler,
  • Şehit yakınları,

DUL VE YETİM MAAŞI ALANLAR NE KADAR İKRAMİYE ALACAK?

Dul ve yetim maaşı alanlara, bayram ikramiyesi hisse oranlarına göre yatırılacak. Vefat eden sigortalının çocuğu olması durumunda eşine %50 oranında ödeme yapılıyor. Çocuklara ise yetim maaşı olarak %25 hisse oranında ödeme yapılıyor. Vefat eden sigortalının çocuğu olmaması durumunda ödeme %75’e yükseliyor. Emekli bayram ikramiyeleri de bu hisse oranına göre yatırılacak.
Yüzde 50 hisse oranında ölüm aylığı alana 1.500 lira ikramiye, yüzde 75 hisse oranında ölüm aylığı alana 2.250 lira ödenecek. Yetim aylığı alan ve yüzde 25 hisse oranında aylık alana ise 750 lira ikramiye yatırılacak.