Memurların uzun zamandır beklediği kira desteği ile ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. Özellikle son yıllarda fahiş oranlarda artan ev kiraları nedeni ile büyükşehirlerde yaşamakta ve görev yapmakta zorlanan memurların bu mağduriyetinin giderilmesi için memurlara kira yardımı, yol desteği ve büyükşehir tazminatı gibi adlar altında destek sağlanması için adım atıldığı bildirildi.

Türkiye Gazetesi'nde yer alan habere göre, Adalet ve Kalkınma Partisi AK Parti tarafından seçim öncesinde memurlara yönelik adımlar atılması için düğmeye basıldığı bildirildi. Haberde memurlara kira yardımı, ulaşım ücreti ve büyükşehir tazminatı konusunun masada olduğu ve seçime kadar bu sorumlara yönelik adım atılacağı iddia edildi. Gazete'de yer alan haberin detayları şöyle:

İl özel idare norm kadro ilke ve standartları yönetmeliğinde değişiklik müdürler sınıflar kadro ve dereceler İl özel idare norm kadro ilke ve standartları yönetmeliğinde değişiklik müdürler sınıflar kadro ve dereceler

İddiaya göre 30 Ocak’ta kamuoyuna duyurulacak yerel seçim beyannamesinde büyükşehirlerde yaşayan memurlara kira yardımı müjdesi verilecek.

Memurlara Yönelik 2024 Kira Yardımı Duyuruldu:

AK Parti’nin seçim beyannamesindeki bir başlığı ise büyükşehirlerde yaşamanın maliyetinin düşürülmesi konusunda mahallî yönetimlerin nasıl bir inisiyatif alacağına yönelik öneriler oluşturacak. Yapılacak değerlendirmelerden sonra yerel seçim beyannamesinde bu konuya yer verilip verilmeyeceği karara bağlanacak. AK Parti yönetimi bu konuda uzun zamandır farklı formüller üzerinde çalışıyordu. 14 Mayıs seçimleri için açıklanan beyannamede de kamu çalışanlarının sosyoekonomik şartlarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalar yapılacağı ve bu konuda bölgesel geçim endekslerinin dikkate alınacağı belirtilmişti. AK Parti yönetimi, belediyeler eliyle bu konuda bir adım atılmasının mümkün olup olmadığı üzerinde görüşleri alıyor. Bölgesel geçim endeksine göre büyükşehirlerdeki kamu çalışanlarına diğer şehirlerden farklı olarak kira desteği, ulaşım yardımı veya büyükşehir tazminatı verilmesi gibi başlıkların gündeme gelmesi bekleniyor.