Memur maaş zammına ilişkin beklentiler ve bu zammı belirleyecek olan 7. toplu sözleşme görüşmeleri devam ediyor. memurlar hükumetten yüksen enflasyonu sübvanse edecek bir zam yapmasını bekliyor. Öte yandan sendikalar da hükumete bu istikamette baskılarını artırarak etki yaratma çabalarına devam ediyor. 

HÜKUMETTEN MEMURA %70 ZAM TEKLİFİ İDDİASI

Yaklaşık 6,5 milyon memur ve memur emeklinin gözü 14 Ağustos 2023 tarihinde yani yarın iktidarın masaya getireceği tekliflere çevrildi. Memur maaş zammında hükumetin tutumuna ilişkin kulis bilgilerine göre hükümet, memurlar adına Memur Sen'in yüzde 110 zam talebine karşılık yüzde 70 zam teklifi yapacak. Memur maaş zammı ile birlikte memurlara kira yardımına olumlu bakan iktidarın bazı büyük şehirlerde istenilen rakamın yarısını vermeyi düşünüyor. Diğer taraftan hükümetin toplu sözleşme görüşmelerini hakem heyetine götürebileceği konuşuluyor.

Bitki Koruma Ürünlerinin Ruhsatlandırılması ve Piyasaya Arzı Hakkında Yönetmelik Bitki Koruma Ürünlerinin Ruhsatlandırılması ve Piyasaya Arzı Hakkında Yönetmelik

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapmakta olan takribi 4 milyon memur ile birlikte geçmişte memur olarak ülkeye hizmet vermiş 2,5 milyon memur emeklisinin 2024-2025 yılları arasında maaş zamlarının yanı sıra sosyal haklarını belirleyecek olan toplu sözleşme görüşmeleri devam ediyor. Hazırlanan takvim kapsamında hükümet, 14 Ağustos’ta ilk teklifini masaya getirecek.

2024 ve 2025 yılı memur maaş zammını belirlemek amacıyla Ağustos ayının ilk gününde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliğinde gerçekleştirilen ilk toplantıyla birlikte başlayan 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri devam ediyor. Toplu Sözleşme görüşmeleri öncesinde taleplerini kamuoyuyla paylaşan Memur- Sen; %110 zam, memurlara bayram ikramiyesi, 7 bin 650 lira kira yardımı, gelir vergisinin yüzde 15’te sabitlenmesi ve memura yapılan seyyanen zammın emekliye de yansıtılması taleplerini masaya sundu. Bu talepler üzerine hükümet ile yapılan ön görüşme trafiği tamamlanırken gözler 14 Ağustos’a çevrilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı TARAFINDAN yapılacak olan toplantı da hükümet, 7. Dönem Toplu Sözleşme için ilk teklifini masaya getirecek. Memur- Sen’e bağlı olarak çalışmalarını yürüten 11 yetkili sendika masaya getirilen teklifi değerlendirmeye alacak ve konuya dair görüşme trafiği sıkılaşacak. Memurların talepleri üzerine teklifini yeniden değerlendirmeye alacak olan hükümet ikinci teklifini 17 Ağustos’ta yapacak.

Toplu sözleşme zammı 2023 yüzde 70 mi olacak?

Genel seçimlerin ardından göreve getirilen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve ekibi, ekonomik krizin faturasını vergi zamlarıyla vatandaşın sırtına yüklerken milyonlarca emekliye ise zam yapmamıştı. Hazine’nin durumunun iyi olmaması nedeniyle zam yapılmamasının toplu sözleşme görüşmeleriyle memurlara da yansıtılacağı bilgisi kulislerde konuşulmaya başlandı. Memurların talep ettiği yüzde 110’lık talebin yerine ilk görüşmede yüzde 40 zam teklifini getireceği ikinci teklifte ise yüzde 70’lik toplu sözleşme zam oranını masaya getireceği konuşuluyor. Diğer taraftan memurların en önemli talepleri arasında yer alan 7 bin 650 liralık kira yardımının bazı büyük şehirlerde verileceği konuşulurken verilen destek rakamının ise talebin yarısı oranında olacağı konuşuluyor. Diğer taraftan hükümetin sunacağı toplu sözleşme teklifini Memur-Sen’in kabul etmeyeceği konuşulurken müzakerelerin hakem heyetine taşınması bekleniyor.