Türkiye'nin kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan milyonlarca memur ile emekli yılda 2 kez maaş zammı alıyor. 6 ayda bir yapılan maaş zamları Ocak ve Temmuz aylarında gerçekleşiyor. Ancak yaşanan yüksek enflasyon nedeni ile maaş zamları olumlu etkisini çok kısa bir sürede kaybediyor ve memurlar ile emekliler maaş zammından yeterince yararlanamıyor. Bu nedenle de yapılan maaş zamlarının ya her ay enflasyon oranında ya da 6 ayda bir refah payı da eklenerek yüksek oranda yapılması talep ediliyor. Ancak memurların ve emeklilerin talep etmesi tek başına yetmiyor. Pazarlık masasında memurları temsilen bulunan yetkili sendika bu talepleri dile getirerek masada savunuyor. 

Bu kapsamda memur ve emekli maaşlarının zammına ilişkin olarak 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşme görüşmeleri sonucunda 2024 ve 2025 yıllarının zam oranlarına karar verilecek. Yapılan pazarlıklarda 2 maaş zam senaryosu ortaya çıkıyor. İşte o senaryolar:

Memur ve emekli maaş zam görüşmelerinde 2 senaryo

Memur ve emekli maaş zam oranlarının belirleneceği 7. toplu sözleşme görüşmelerinde Kamu İşveren Heyeti ilk teklifini 14 Ağustos 2023 tarihinde sunacak. Bu teklifin ardından hükümetin de 17 Ağustos'ta teklifini sunması planlanıyor.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI

Kamu İşveren Heyeti tarafından sunulacak olan memur ve emekli maaş zam teklifi pazarlık masasında büyük önem arz ediyor. Heyetin teklifi ile birlikte memur konfederasyonları da zam için taleplerini kamuoyu ile paylaşıyor. Konfederasyonların tekliflerinden biri 2024’te %70 ve 2025’de %40 olmak üzere toplamda yüzde 110 zam önerisi olarak gündeme geldi. Bununla birlikte başka bir konfederasyonsa 2024 için %100,2 ve 2025 için %58,4 olmak üzere zam önerisini yaptı.

Bu hesaplamalara göre Ocak 2024'te en düşük memur maaşı, oluşacak olan enflasyon farkı dikkate alınmaksızın, yüzde 35'lik zamma göre 29 bin 700 liraya yükselecek. Bu rakama alternatif olarak, diğer bir öneri gerçekleşirse 33.880 liralık bir maaşla sonuçlanacak. 

20 ilde son dakika FETÖ operasyonu: 70 gözaltı var 20 ilde son dakika FETÖ operasyonu: 70 gözaltı var

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI

Memur maaşlarında durum böyleyken, enflasyon farkı hariç en düşük emekli maaşı Ocak ayında bir konfederasyonun önerisine göre 13.334 liraya, diğeri hesaplamaya göre de göre ise 15.210 liraya ulaşacak.
Ypılan bu hesaplamalara 2023 yılının 2. altı ayının enflasyon farkı eklenerek maaşlar oluşacak.