Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yeni görevine resmen başladı. Şimşek, yeni dönem ile ilgili ilk sözlerini söyledi. Ekonomiye ilişkin ilk sinyalleri geldi. Bakanlık politikalarında öncelin ne olacak, Türkiye ekonomide nasıl bir sürece girecek? İşte o açıklamalar ve haberin detayları:

Yeni kabinenin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanmasının ardından Hazine ve Maliye Bakanlığında devir teslim töreni gerçekleşti. Yeni Bakan Mehmet Şimşek, görevi eski bakan Nureddin Nebati'den devralarak bir açıklama yaptı. Bakan Şimşek'in açıklamasında yönetimi süresince yapacaklarına ilişkin önemli sinyaller verdi.

YENİ BAKAN MEHMET ŞİMŞEK'TEN DİKKAT ÇEKEN SÖZLER

Devir teslim töreninde kameraların karşısına geçen çiçeği burnunda Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 

" Türkiye'nin rasyonel bir zemine dönmek dışında seçeneği kalmadı" 

cümlesi ile önemli ipucunu dile getirdi.

"CUMHURBAŞKANIMIZA ŞÜKRANLARIMI ARZ EDİYORUM"

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek görevi devraldıktan sonra yaptığı açıklamada konuşmasına şöyle devam etti; 

"Değerli bakanımızdan görevi devralma törenimize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Bu değerli emaneti şahsıma tevdih eden sayın cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ediyorum. Deprem felaketinin yaşandığı son 1 buçuk yıllık bu zorlu dönemde bakanlık görevini başarıyla yürüten sayın bakanımıza teşekkür ediyorum."

MAKRO FİNANSAL İSTİKRARI ÖNCELİKLENDİRECEĞİZ"

Kurala dayalı bir Türkiye ekonomisi özlenen refaha ulaşmamızda önemli olacaktır. Makro finansal istikrarı önceliklendireceğiz. Vakit kaybetmeden orta vadeli finansal çalışmalarımıza başlayacağız. Orta vadede enflasyonun yeniden tek haneye düşürülmesi, her alanda öngörülebilirliğin artırılması, cari açığı azaltacak yapısal reformlar hayatidir. Bu öncelikler çerçevesinde çalışmalarımızı eşgüdüm içerisinde ilgili bakanlıklarla koordinasyon içerisinde yürüteceğiz."

NUREDDİN NEBATİ: GÖREVİ EN İYİ ŞEKİLDE İFA ETMEK İÇİN TÜM GAYRETİ GÖSTERDİM

Görevi devreden Nureddin Nebati ise törende yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı;

 "Üstlendiğimiz her vazife milletimize hizmet sevdamızın kıymetli ve eşsiz birer durağı olmuştur. Cumhurbaşkanlığımızın liderliğinde 3 dönem milletvekilli MKYK üyeliği genel başkan yardımcılığı, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcılığı ve Bakanlığı gibi birçok görevi en iyi şekilde ifa etmek için tüm gayreti gösterdim. Yüreği Türkiye Yüzyılı sevdası ile çarpan bir kardeşliniz olarak beni bütün bu makamlarda görev alma onuruna eriştiren rabbime hamdediyorum."

NEBATİ: ''SAYIN BAKANIMIZIN YENİ DÖNEMDE BAŞARILI OLACAĞINA İNANCIM TAMDIR"

Özellikle son beş yılda bir yandan küresel ve bölgesel gelişmelerin neticesinde karşı karşıya kaldığımız zorlu sınamaları aşmak bir yandan da yerli ve mili bir üretim ekonomisinin ülkemizde giderek güçlenmesini sağlamak için mesai arkadaşlarım ve milletimizle yan yana esaslı bir mücadele verdik bu yolculukta güçlü ve kararlı liderliği ile her alanda ülkemizin önünü açarak bizleri Türkiye yüzyılı vizyonumuza adım adım taşıyan başta cumhurbaşkanımız olan tüm kabine arkadaşlarıma, bakanlığımız bünyesinde birlikte mesai yapma imkanı bulduğum sayın Berat Albayrak ve Lütfü Elvan'a bakan yardımcılarıma, ülkemiz için beraberce ter döktüğümüz özveri ile çalışan tüm mesai arkadaşlarıma en kalbi şükranlarımı sunuyorum. Sayın bakanımızın yeni dönemde başarılı olacağına inancım tamdır. Türkiye yüzyılı için tam bağımsız, güçlü ve büyük Türkiye davamız için durmak yok yola devam diyerek sizleri muhabbetle selamlıyorum."

Faizsiz 2 yıl geri ödemesiz 150.000 TL kredi başvuru şartları belli oldu Faizsiz 2 yıl geri ödemesiz 150.000 TL kredi başvuru şartları belli oldu

Bakan Şimşek yaptığı açıklama ile sıkı bir ekonomi polisikasının sinyalini verdi. Bu süreçte memur maaşlarına yönelik atılacak adımlara değinmese de bu konuda da ekonomik gerçeklere göre hareket ermesine kesin gözü ile bakılıyor.