Bakanlığın Türkiye genelinde başlatılanın pilot uygulama ile faizsiz ve iki yıl geri ödemesiz 150.000 TL kredi imkanı vatandaşlara sağlanıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının başlatılan uygulama ile birlikte evlilik planları yapan gençlere 2 yıl geri ödemesiz 150.000 TL tutarında faizsiz kredi imkanı sunuluyor. 

Türkiye genelinde ilk etapta sadece 5 pilot ilden başvuruların alındığı program kapsamında, ilerleyen süreçte kaynaklara göre tüm gençleri kapsayacak şekilde ülke geneline yayılması bekleniyor.

Evlenecek olan genç vatandaşlara evlilik desteği kapsamında sunulan kredi olanağına başvurular 15 Şubat 2024 tarihinden itibaren başladı. 150.000 TL’lik faizsiz ve iki yıl geri ödemesiz kredi fırsatına 6 Şubat 2023'teki depremlerden etkilenen Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Gaziantep'in İslahiye ile Nurdağı ilçelerinden toplam 7 bin 888 çift başvuru yaptı.

Evlenecek gençlere destek olmak amacıyla devreye alınan faizsiz kredi ile ilgili projeye başvurular 15 Şubat'ta "www.aile.gov.tr" adresi üzerinden yapılıyor. Aile kurmak için ilk adımı atacak gençlerden başvurusu onaylanan çiftlere, 48 ay vadeli, 2 yıl geri ödemesiz, 150 bin lira tutarında faizsiz kredi desteği sunuluyor. Aynı zamanda çiftlere, evlilik öncesi ve sonrası eğitimle danışmanlık hizmetleri de veriliyor.

Ktedi ne zaman hesaba yatacak?

"Evlenecek Gençlerin Desteklenmesi Projesi"nin Türkiye genelinde beş ilde yapılan pilot uygulaması, güneydoğu Anadolu’da büyük bir yıkıma neden olan ve 6 Şubat 2023'te yaşanan depremlerden etkilenen Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Gaziantep'in İslahiye ile Nurdağı ilçelerinde gerçekleştiriliyor. Fondan yararlanmak isteyen çiftler, pilot iller içinden 15 Şubat itibarıyla projeye başvurmaya başladı. Bu zamana kadar 7 bin 888 çift, Evlenecek Gençlerin Desteklenmesi Projesi'ne kayıt oldu. Gençlerden sıfır faize başvuru en çok Hatay'dan yapıldı.

Faizsiz evlilik kredisini başvuru şartları neler?

Faizsiz olarak verilecek olan 150.000 TL evlilik kredisine başvuranlardan değerlendirmesi yapılan ve olumlu olan çiftler, mart ayı itibarıyla evlilik öncesi eğitimlere başladı. Çiftlere kredisi, resmi nikahlarının ardından hesaplarına yatırılacağı ifade edildi.

Memur maaşına %47 emekli maaşına %38 zam ve refah payı açıklaması Erdursun’dan Memur maaşına %47 emekli maaşına %38 zam ve refah payı açıklaması Erdursun’dan

Projeye başvuracak olan eşlerden birinin, 6 Şubat'taki depremde ve başvuru anında Adıyaman, Kahramanmaraş, Hatay ve Malatya ya da Gaziantep'in Nurdağı ile İslahiye ilçelerinden birinde ikamet ediyor olması ve başvurunun burada ikamet eden kişi tarafından yapılması gerektiği bildirildi.