MEB Bakan Yardımcısından Son dakika Sınav Açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetlerinden sorumlu Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, sınavlarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Özer'in açıklamalarına ilişkin detaylar şöyle:

MEB Bakan Yardımcısından Son dakika Sınav Açıklaması
04 Nisan 2019 - 13:06
Reklam
Liselere Geçiş Sınavı (LGS) kapsamında ortaöğretim kurumlarına sınavlı ve sınavsız yerleştirmelerle, 1 Haziran’da yapılacak sınavla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
Özer "Ortaöğretim kurumlarına sınavla ve sınavsız yerel yerleştirmede genel olarak öğrencilere sürpriz olacak büyük değişikliklere gitmedik. Daha çok 2018 yılında sorun oluşturan alanlara odaklanarak iyileştirmeler yaptık" dedi.
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetlerinden sorumlu Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Liselere Geçiş Sınavı (LGS) kapsamında ortaöğretim kurumlarına sınavlı ve sınavsız yerleştirmelerle, 1 Haziran’da yapılacak sınavla ilgili şunları söyledi:
"Sınav 2018 yılında olduğu gibi bu yıl da aynı gün ve iki oturum şeklinde uygulanacak. Yani her bir oturumda öğrencilere yöneltilecek soruların sayısında ve ders dağılımlarında hiçbir değişiklik yapmadık. Sadece sayısal alanda 40 sorunun sorulduğu ikinci oturumda cevaplama süresini 60 dakikadan 80 dakikaya çıkardık."LGS için başvurular başladı

Özer, örnek olması açısından, 2018 Ekim sınavının her iki oturumunun da soru kitapçığını yayımlamaya başladıklarını belirtti. Bu uygulamaya her ay devam ettiklerini söyleyen Özer, "Bu uygulama, hem öğrencilerimiz ve aileleri hem de okullarımız tarafından memnuniyetle karşılandı. Nisan ve mayıs aylarında da bu uygulamaya devam edeceğiz.

ANADOLU LİSELERİ KONTENJANLARINDA ARTIŞ
Fen liselerinde 2018'e göre okul sayısında değişiklik olmadı. Anadolu imam hatip liselerinde sınavla öğrenci alan okulların toplam kontenjanında bir değişiklik olmadı. Sosyal bilimler liselerine 2019 yılında bir okul ilave edildi ancak kontenjanı hemen hemen aynı.

Anadolu liselerindeyse illerimizde tarihi uzun yıllara dayanan ve bir geleneği yıllardan beri başarılı bir şekilde sürdüren okullarımızı imkan ölçüsünde proje okulu yaparak sınavlı okullar kapsamına soktuk.

Mesleki ve teknik eğitimde 2023 Eğitim Vizyonu açıklandıktan sonra sektörle iş birliklerimizde çok önemli artış oldu. Bu kapsamda iş birliği protokolü olan mesleki ve teknik Anadolu liselerini proje okul kapsamına aldığımız için bu okullarımıza da sınavla öğrenci alacağız. Özetle, 2018 yılına göre sadece Anadolu lisesi ve mesleki ve teknik Anadolu lisesi kontenjanlarında değindiğim nedenlerle kontenjan artışları oldu" dedi.SINAV PUANINA OKUL BAŞARI PUANI EKLENMİYOR
Mahmut Özer, merkezi sınav puanının hesaplanmasında okul başarı puanının dahil edilip edilmeyeceğiyle ilgili de " Merkezi sınav puanının hesaplanmasında bu bağlamda bir değişiklik yok. Yani, merkezi sınav puanının hesaplanmasına okul başarı puanı dahil edilmeyecek.

Sınavla öğrenci alan okullarda merkezi sınav puanının eşitliği halinde önce okul başarı puanı üstünlüğüne, eşitliğin yine sürmesi durumunda ise sırasıyla 8, 7 ve 6'ncı sınıflardaki yıl sonu başarı puanı üstünlüğüne bakılacak. Eşitliğin yine devam etmesi durumunda sırasıyla okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına ve tercih önceliğine bakılacak. Eşitlik yine devam ediyorsa öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana bakılarak yerleştirme yapılacak" diye konuştu.‘SINAVSIZ YEREL YERLEŞTİRMEDE KRİTERLER VE SÜREÇ İYİLEŞTİRİLDİ’
Özer, "Sınavsız yerel yerleştirmede 2018 yılında ortaokullarda bulunuşluk kriteri vardı. Bu kriter, yerel yerleştirmede problemlere yol açmıştı. 2019 yılında bu kriter olmayacak. Bu kriteri çıkarttık. Sınavsız yerel yerleştirme, öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanının üstünlüğüne ve okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı kriterlerine göre yapılacak. Üç kriterde eşitlik olması durumunda sırasıyla 8, 7 ve 6'ncı sınıflardaki yıl sonu başarı puanı üstünlüğüne bakılacak" dedi.OKUL BAŞARI PUANININ DEĞERLENDİRİLMESİ
Mahmut Özer, "Okul başarı puanının değerlendirilmesinde 2018 yılında örneğin 80-100 başarı dilimi gibi puan dilimleri dikkate alınıyordu. 2019 yılında bu puan dilimleri kullanılmayacak. Hesaplanan okul başarı puanları virgülden sonra dört hane olarak dikkate alınacak.

Ortaöğretim kurumlarına sınavla ve sınavsız yerel yerleştirmede genel olarak öğrencilere sürpriz olacak büyük değişikliklere gitmedik. Daha çok 2018 yılında sorun oluşturan alanlara odaklanarak iyileştirmeler yaptık" diye konuştu.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Günün Başlıkları