Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapmakta olan ve görev yapmak için sırada bekleyen yüz binlerce öğretmen, öğrenciler ve veliler bakanlıktan açıklama bekliyor.

Öğretmene rotasyonda yeni süre belli oldu, Öğretmenler kaç yılda rotasyona tabi tutulacak Öğretmene rotasyonda yeni süre belli oldu, Öğretmenler kaç yılda rotasyona tabi tutulacak

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapan öğretmenler, Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından bazı maddelerinin iptal edilmesi sonrasında bakanlık tarafından yeniden düzenlemesi yapılacak olan Öğretmenlik Meslek Kanunu ve öğretmen kariyerlerinde yapılacak olan düzenlemenin açıklanmasını bekliyor.

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik için gerekli olan şartların neler olacağı, sınavın olup olmayacağı, sürenin kaç yıl olarak belirleneceği, tazminatların değişip değişmeyeceği ve öğretmenlere yeni hakların gelip gelmeyeceği ile ilgili açıklamayı bekleyen öğretmenler, bugüne kadar umduğunu bulamadı. AYM'nin gerekçeli kararını açıklamasının ardından aylar geçmesine rağmen bakanlık yeni ÖMK ile ilgili düzenlemeyi henüz yapmadı. 

Öte yandan yüz binlerce atama bekleyen öğretmen, Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen atama takviminin açıklamasını bekliyor. Şubat ayında yapılması gereken ancak ertelenen öğretmen atamalarının ne zaman yapılacağı yönünde şimdiye kadar herhangi bir bilgi verilmedi. Atama bekleyen öğretmenler, bakanlık tarafından ne kadar atama yapılacağını, hangi branşlara kaç öğretmen ataması yapılacağını ve atamaları ne zaman gerçekleşeceğini merak ediyor. Bu belirsizlik öğretmenlerin çeşitli sorunlar yaşamasına neden oluyor. Gerek sınavlara hazırlık, gerekse özel okullarla iş sözleşmeleri gibi konular öğretmenleri zor durumda bırakıyor.
Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan ve değiştirilecek olan müfredatla ilgili detaylar da merak ediliyor.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 2023-2024 eğitim öğretim yılı başında önemli değişiklikler yapmıştı. Bakan Tekin, 2024-2025 Eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte yeni müfredatın uygulanacağını, müfredatta önemli değişiklikler yapılacağını, öğrencilerinin ders yükünün hafifletirceğini açıklamıştı. Ancak yeni müfredatla ilgili hangi değişikliklerin yapıldığı, yeni müfredatın hangi içerikler barındırdığı konusunda da net bir açıklama yapılmadı.

Özetle öğretmenler, öğrenciler ve veliler Milli Eğitim Bakanlığından bu önemli konularda açıklama bekliyor.