Enflasyon verilerine göre memur maaş zammı en düşük memur maaşı ne kadar oldu Enflasyon verilerine göre memur maaş zammı en düşük memur maaşı ne kadar oldu

2022 yılı kira fiyatlarının büyük artış gösterdiği bir yıl olarak tarihe geçti. Ev kiraları bir anda 3-4 katına çıkınca kiracılar büyük sıkıntı yşarken, zaman zaman da ev sahibi ile kiracı arasında yaşanan sorunlar gündeme geldi. Bunun üzerine hükumet kiralara %25 zam sınırlaması getirdi.

Hükumetin getirdiği zam sınırlaması kiracıları korumayı amaçlarken, ev sahipleri de durumdan şikayetçi oldu. Çoğu bölgede bu artış oranları uygulanmazken, ev sahipleri ile kiracılar yeni oluşan piyasa şartlarına göre yeni kira kontratı imzaladı.

Ancak artışlar hız kesmeden devam edince yeniden aynı sorunlar yaşanmaya devem etti. Gerek kiracı verekse mülk sahibi kendi açılarından haklı gerekçeler ortaya sunarak kendilerine en uygun şartları temin etmeye çalıştı. Kiracıların elindeki dayanak kira kontratlarına getirilen %25'lik üst zam sınırı olurken, ev ve mülk sahipleri ise artan enflasyon ve piyasa şartlarını dayanak gösterdi.

Ancak hükumetin aldığı %25 kira zammı sınırlaması kararının bitmesine çok kısa bir süre kaldı. Alınan karar gereği kira artışlarında 25 puanlık sınırlamanin süresi 1 Temmuz 2023 tarihinde sona eriyor.

2 Temmuz 2023 tarihinden itibaren kira artışlarındaki sınırlama kalkacak. Ancak seçimler sonrası oluşavak yeni hükumetin bu konuda nasıl bir karar vereceği de önemli. 

Şu aşamada 2 Temmuz'dan itibaren mülk sahiplerinin kira sözleşmelerinde kolunu bağlayan %25'lik zam sınırlaması kalkacak. Bu kşra fiyarlarında artışın da bir işareti olabilir.