Savaşlar Azerbaycan Ordusunun zaferiyle sonuçlandı. Tarter bölgesine bağlı Taliş köyü, Cebrayil bölgesine bağlı Lalatape yüksekliği ve Cebrayil bölgesine bağlı Jojug Mercanlı, Goranboy bölgesine bağlı Gülustan köyü ve Tarter bölgesine bağlı Madagiz köyü çevresindeki yüksekliklerde bazı mevziler düşmandan kurtarıldı. Bununla, suçlu Ermeni liderlerin aşılmaz Ermeni siperleri efsanesi alt üst oldu.
Azerbaycan Ordusu dört gün süren Nisan muharebeleri ile milletimizi sevindirmiş, tarihimize şanlı bir sayfa olarak yazılmıştır.

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Silahlı Kuvvetler Başkomutanı Sayın İlham Aliyev, Azerbaycan Ordusunun Nisan zaferlerinin yıldönümünde bir grup askerimizle bir araya gelirken şunları söyledi: "Nisan savaşları bizim şanlı savaşlarımızdır. askeri zafer, devletimizin, halkımızın ve ordumuzun gücünü gösteren bir zaferdir."
Nisan savaşları, Azerbaycan askerinin yüksek muharebe ve moral-psikolojik hazırlığını, kazanma azmini, devletimizin ve ordumuzun gücünü, halkımızın birlik, beraberlik ve vatanseverliğini, Azerbaycan'ın işgalle asla uzlaşmayacağını, toprak bütünlüğünü yeniden tesis etmeye kararlıdır. Nisan savaşları, Ermenistan'ın o zamana kadar yarattığı aşılmaz Ohanyan hattı hakkındaki efsaneyi paramparça etti. Hiç şüphe yok ki Nisan savaşlarındaki zafer, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev'in vizyoner diplomasisinin, başarılı iç ve dış politikasının, askerlerin profesyonelliğinin ve Başkomutanın sürekli dikkat ve ilgisi, ahlaki ve psikolojik hazırlığı, savaşma ruhu ile çevrili silahlı kuvvetlerimizin subayları, halkımızın yüksek vatanseverliği ve yekpare birliği sonucunda mümkün olmuştur.

Nisan zaferi, 44 gün süren Vatanseverlik Savaşı'ndaki şanlı zaferin, topraklarımızın kurtuluşunun ve büyük dönüşün başlangıcıydı.

Lalatape tepesinin kurtarılması sonucunda Cebrayil ilçesine bağlı Cojug Marjanli köyündeki sivil halkın hayati tehlikesi tamamen ortadan kaldırıldı. Şöyle ki, Cojug Marjanli köyünün restorasyonu ve nüfusun yeniden yerleştirilmesine ilişkin 24 Ocak 2017 tarihli devlet başkanının emriyle büyük dönüş süreci başlatıldı. Aynı zamanda Nisan savaşının ardından silaha sarılan her bir yurttaşımız işgal altındaki topraklarımızın kurtuluşu için mücadeleye tam anlamıyla hazır olduğunu bir kez daha göstermiştir. Bu birlik, Vatanseverlik Savaşı'nda düşmanı ezen "Demir Yumruk" a dönüştü.
Şöyle ki, Nisan 2018'de Nahçıvan istikametinde Gunnut harekatı ile kazanılan zaferin ardından 11.000 hektarlık bir alan kurtarılmış, Erivan-Yeghegnadzor-Görüş-Laçin-Khankendi karayolunun kontrolü ele geçirilmiş ve 2020 yılında, Tovuz istikametindeki düşman provokasyonları kararlılıkla engellendi, düşmana yıkıcı darbeler indirildi. Nihayet 27 Eylül 2020'de başlayan 44 günlük Vatanseverlik Savaşı, işgal altındaki tüm topraklarımızın kurtuluşu ile sonuçlanmış, tarihi bir zafer kazanılmış ve adalet yeniden tesis edilmiştir. Bugün her birimiz gururla şunları söyleyebiliriz:

Karabağ bizimdir, Karabağ Azerbaycandır!

Sahib Şəmizadə
180 numaralı ortaokulun öğretmeni, Yeni Azerbaycan Partisi üyesi, sosyal ve politik aktivist.

Bir millət, iki dövlət, bir yumruq! Bir millət, iki dövlət, bir yumruq!