Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, salgın hastalıklara dair kritik uyarı geldi. 

Uluslararası Salgın Hazırlık Günü için hazırlanan etkinliğe online katılan  ilk Ghebreyesus, Kovid-19 insanlığın karşılaştığı son salgın olmayacağını söyleyerek,  bu sebeple ülkeleri sağlık sistemlerini güçlendirmeye çağrısında bulundu.

SALGINLAR HAYATIN GERÇEĞİ

“Tarih bize Kovid-19'un son salgın olmayacağını söylüyor, salgınlar hayatın gerçeği” diye konuşan Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Ghebreyesus, iklim değişikliği ve hayvan hakları için mücadele edilmediği sürece insan sağlığının salgınlara ‘mahkum’ olacağına dikkat çekti. 

“Hükümetler ve toplum tarafından halk sağlığının daha iyi yatırımlarla desteklenmesi durumunda çocuklarımıza ve onların çocuklarına daha güvenli, daha dirençli ve daha sürdürülebilir bir dünya bırakabiliriz" diyen Ghebreyesus, “Salgın sürecinde ülkeler olarak sağlık için para harcıyoruz.

Salgın bittiğinde bir sonraki olası salgını engellemek için hiçbir şey yapmıyoruz. Bu tehlikeli bir bakış açısı ve anlaşılması çok zor.” 

DÜNYA SALGINLARA HAZIRLIKLI DEĞİL

Dünya Sağlık Örgütü  ve Dünya Bankası'nın ortak bir kolu olan Küresel Hazırlık İzleme Kurulu'nun, pandemiden birkaç ay önce ilk defa Eylül’ayında yayınladığı yıllık raporu, dünyanın potansiyel olarak yıkıcı pandemiler için hazırlıksız olduğunu ortaya çıkarmıştı.

Anayasa Mahkemesinin Milli Eğitim Bakanlığı ve 3 Sendikayı Dinleyeceği Tarih Belli oldu Anayasa Mahkemesinin Milli Eğitim Bakanlığı ve 3 Sendikayı Dinleyeceği Tarih Belli oldu