BAE'nin başkenti Abu Dhabi'de Salı günü başlayan Dünya Medya Kongresi'nin ilk oturumunda, medya sektörü ve karşılaştığı zorlukları ele alan oturumlar gerçekleşti.

Emirlik Haberleri Ajansı WAM, Orta Doğu'da türünün ilk örneği olan etkinliğe 38 ülkeden 172'den fazla önde gelen medya kurumunun ve dünyanın 170 ülkesinden katılım olduğunu açıkladı. Ajans ayrıca,  dünyanın dört bir yanından 200 CEO da konuşmacı olarak yer alacağını da belirtti.

Kongre kapsamındanki etkinliklerde katılımcılar, Media Future Lab, Innovation Platform, Global Buyers Program gibi başlıklarda, medyanın doğru ve güvenilir  içerik üreterek insan ve toplum üzerinde bir hoşgörü kültürü oluşturmadaki rolüne ilişkin oturumlar da dahil olmak üzere altı büyük girişime tanık olacak.

Ajansa göre, etkinlikte ayrıca bu sektörde uzmanlaşmış en son uluslararası teknolojileri ele alan ve medya sektöründeki en iyi teknolojileri, hizmetleri ve bilgileri gözden geçiren 30 oturum ve 40 çalıştaya da düzenlenecek.

Emirlik Haber Ajansı Genel Müdürü Mohammed Al-Raisi, kongrenin, medya sektörünün gelişiminin, gelecekteki medya çözümlerinin ve küresel girişimlerin önemli bir parçası olduğunu söylerken, Dünya Medya Kongresi'nin toplanmasını, uzmanlara yenilikçi araştırma ve yaratıcı fikir alışverişinde bulunma fırsatı sağlamak için önemli bir platform olduğunu da belirtti.


Etkinlik, özellikle Arap medyası ve uluslararası medya arasında deneyim alışverişinde bulunmak, şirketler kurmak, medya alanındaki en son teknolojileri öğrenmek adına önemli firsatlar sunarken, Körfez, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin medya pazarlarına girmek isteyen uluslararası katılımcılar için önemli bir fırsatı sunuyor.

Geçtiğimiz yirmi yıl boyunca BAE, düzinelerce büyük Arap medya kuruluşunun varlığına ek olarak Dubai Media City ve Abu Dabi'deki War Zone for Media merkezlleri ile birçok uluslararası medya kuruluşunu cezbetti.

ABD'nin New York eyaletinde çocuk felci alarmı,New York'ta bir ay süreyle olağanüstü hal ilan edildi ABD'nin New York eyaletinde çocuk felci alarmı,New York'ta bir ay süreyle olağanüstü hal ilan edildi

Katılımcılar, Kongre'nin Doğu ile Batı arasında küresel deneyimlerin paylaşılmasının yanı sıra, gelişmekte olan ve orta ölçekli şirketler gibi faaliyetlerini büyütmek isteyen ticari şirketler için bir fırsat sunduğunu da söylüyorlar. 

Medya Kongresi, BAE'nin çok önemli yatırımlar yaptığı bu sektöre olan ilgisi için önemli bir dönüm noktası olarak görülüyor.