COVİD¬-19 Virüsünü öğretmenler mi yaptı? Dünyada  ve Türkiye’de virüs salgınını öğretmenler mi başlattı ? Okullarda yüz yüze eğitime ara verilmesi kararını öğretmenler mi aldı ? Öğrenciler okuldaydı da öğretmenler mi  okula gitmedi ?
Öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığının 16 Mart itibarıyla aldığı Uzaktan Eğitim kararı ile   kendilerine verilen görevi yerine getirdiler. Hatta  bu görevleri de yetmedi salgın döneminde  ülkemize   hem toplumsal hem de   maddi  anlamda destek oldular. Özellikle teknik anlamda daha iyi olan Üniversiteler bile tasarım ve üretim yapmazken Meslek Liseleri adeta  destan yazdı dünya kamuoyunda bile adından söz ettirdi.   
Tüm bunlara rağmen  öğretmenler  gece gündüz her ortamda  haksız eleştirilere maruz kaldı ve itibarsızlaştırılmaya devam edildi. Ağzı olan öğretmenler hakkında incitici ithamlarda bulundu.
  Salgın Dönemi sürecinde ülkemizde  okullar  için alınan önlem  en başta çocuklarımızın sağlığı içindi. Ve bu önlemler sadece okullarda alınmadı, tüm kamu kuruluşlarında alındı. Tüm kamu kuruluşlarında çalışan memurlar da esnek çalışma planına göre görevlerine gittiler.  Çünkü insanımızın sağlığı için bu gerekliydi  ve doğru olandı.  Ama ne yazık ki bu durum öğretmenleri  yıpratmak için malzeme haline getirildi.  Oluşturulan bu tablo başlı başına bir araştırma konusu aslında. Öğretmenlik mesleğini bu şekilde itibarsızlaştırmak   toplumun temellerini çürütmekten başka bir şey değildir. Acısını da hep beraber  yaşarız  ve yaşıyoruz zaten. Çocuklarımızı emanet ettiğimiz öğretmenlere olan düşünce ve duygu tarzımızı gözden geçirmemiz  bir      elzemdir. Öğretmenlik mesleğini manevi olarak yıpratmaya artık son verilmelidir.i
Öte yandan Telafi Eğitimlerinin başlamasıyla  24 Ağustos itibarıyla  Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenleri göreve çağrıldı ve görevlerinin başındalar. Ancak  öğretmenlerin ek ders ücretlerinin ödenmemesi  durumu söz konusu. Öğretmenlerin özlük hakları  korunmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bütçesi öğretmenlerin ücretlerinin kesilmesi esas alınarak  düzenlenmemelidir.   Virüs’ün faturası öğretmene çıkarılmamalıdır. Mevzuatta gerekli düzenleme yapılmalı, günümüz koşullarına göre uyarlanmalıdır. Virüs sürecinde herkes gibi öğretmenler de psikolojik olarak olumsuz etkilendiler, bunun yanı sıra  haksız bir şekilde manevi olarak yıpratıldılar şimdi de maddi yönden hak kaybı içindeler. Sayın Bakanımız;  Ziya Selçuk Hoca’mızın öğretmenlerin yanında olacağına inanıyoruz ve bekliyoruz.
Kadriye Demirel- Eğitimci