Göç İdaresi Başkanlığı Disiplin Amirleri Yönetmeliği Yayımlandı Göç İdaresi Başkanlığı Disiplin Amirleri Yönetmeliği Yayımlandı

AK Parti’nin seçim beyannamesinde yer alan Aile Koruma Kalkanı paketinin detayları seçime 8 gün kala netlik kazanmaya başladı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulan ‘vatandaşlık maaşı’ na dair merak edilen soruları cevaplayarak önemli açıklamalarda bulundu .
Paket kapsamında, belirli şartları sağlayan kişilere belirli bir süre nakdi destek sağlanması planlanıyor.

“KRİTELERİN ÖNEMLİ BİR KISMI MEVCUT”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, CNN Türk'te katıldığı bir programa konuk olarak vatandaşlık maaşı hakkında merak edilen sorulara açıklamalarda bulundu. Bakan Yanık, başvuru kriterlerinin önemli bir kısmının mevcut olduğunu belirterek, 28 kurum ve kuruluşun verilerinin doğrudan entegre olduğu bir sistemleri olduğunu söyledi.

Başvuru yapan kişilerin gelir miktarının da ölçüldüğünü ve hanelerin ziyaret edilerek vatandaşın gelir düzeyinin teknik olarak tespit edildiğini açıklayan Yanık, farklı durumları tespit edebilmek için detaylı bir sürecin işletildiğini belirtti.

Bakan Yanık, aynı aileden birden fazla kişinin de vatandaşlık maaşı alabileceğinin altını çizerek sosyal yardımların hane temelli olduğunu vurguladı. “Milletimizin ihtiyacı bizim için tek ölçüdür. Biz söylüyoruz onlar yapıyor lafına gülünür.  Bugüne kadar kimsenin dönüp bakmadığı başlıklarda AK Parti iktidarlarının yaptıkları ortada. Dolayısıyla 'Biz söylüyoruz onlar yapıyorlar' haksızlık olur" ifadelerini kullandı.