Enflasyon verilerine göre memur maaş zammı en düşük memur maaşı ne kadar oldu Enflasyon verilerine göre memur maaş zammı en düşük memur maaşı ne kadar oldu

GÜVENİN SIFIRLANDIĞININ KANITI"

İhracatçı ve turizmcinin dövizinin yüzde 40’ına el koyan, sanayiciye ucuz reeskont kredisi için döviz varlığının yüzde 30’unu döviz bozdurma ve bir ay döviz almama şartı getiren, döviz varlığı bulunan şirketlerin bankadan ticari kredi almasını yasaklayan Cumhurbaşkanının bayram mesajında uygulanan ekonomi modeline destek istemesi halkla, iş dünyasıyla, ihracatçı ve sanayiciyle alay etmektir. Yabancı yatırımcıların portföylerini satıp ülkeden çıkarttığı dövizin beş ayda 9,8 milyar dolara ulaşması, bunun sadece 4,3 milyar dolarının mayısta kaçması, Cumhurbaşkanının destek çağrısının aksine, uygulanan ekonomi modelini kimsenin ciddiye almadığının, güvenin sıfırlandığının kanıtıdır.

Ülkenin rezervleri peşkeş çekerek tüketen iktidar, yabancı yatırımcıyı ürkütüp kaçırınca, içeride halkın, ihracatçının, sanayicinin dövizine göz dikti. Peş peşe aldıkları kararlarla içeride önüne gelenin dövizine el koyma peşinde koşmaktan da umduğunu bulamayınca, bu kez kara para ve yasa dışı servet sahiplerine teslim oldular. Beş ayda 13 milyar doları aşan kaynağı belirsiz döviz girişlerine ve alelacele çıkarttıkları yasayla süresini 9 ay uzattıkları aklanacak kara paraların Türkiye’ye getirilmesine bel bağladılar.”