Karaman'da okul müdürü olarak görev yapan Ali Koçak, İYİ Parti’den milletvekili aday adaylığını açıkladı. 14 Mayıs tarihinde yapılacak olan seçimlerde milletvekili olmak için kolları sıvayan Koçak, görevinden istifa ederek siyasete atıldı.

2024 Temmuz zamlı memur maaşları mesleklere göre kaç TL 2024 Temmuz zamlı memur maaşları mesleklere göre kaç TL

Eğitim Yöneticisi Ali Koçak İYİ Parti’den milletvekili aday adaylığını açıkladı.

Koçak, 28. dönem milletvekili aday adaylığı için başvurusunu yaptı.

NİÇİN KARAMAN MİLLETVEKİLİ ADAYI OLDUM?

1980-1985 yılları arasında Ermenek’te, Taşeli yöresinin kendine ait zorluklarını bire bir yaşadım. Ermenek gibi yerlerde yaşıyorsanız hayata tutunmak zorundasınız. Bunun için ya standart bir yaşamı devam ettirebilir, atalarınızın işiyle uğraşabilir ya da eğitim alabilir, hayata dahil olabilirsiniz. Ben de ikinci yolu seçtim ve köyümden ayrılarak Konya’ya taşındım. Orta ve yükseköğrenimimi orada tamamlayıp, 2000 yılında Bozkır Hamzalar Kasabası’nda Türkçe öğretmeni olarak göreve başladım. 2004 yılında zorunlu hizmetimi yapmak üzere memleketim Karaman’a tayin istedim. 3 yıl olan zorunlu hizmetimi tamamlayınca Karaman’dan gidebilirdim; ancak bu topraklar bizi bırakmadı. Biz de 19 yıldır farklı okullarda binlerce öğrencinin yetişmesi için emek harcadık. Her öğrencimin mezuniyeti sonrası meslek edinmesi, işe başlaması, atanması karşısında kendi evlatlarım iş bulmuş gibi sevindim. 19 yılda çok fazla öğretmen ve yönetici ile çalıştım.

Sadece Merkez’de ikamet etmekle kalmayıp; tüm ilçelerimizi ve köylerimizi birkaç defa dolaştım. Halkımızı geçim durumunu, sıkıntılarını, isteklerini yakından gördüm. Karaman’ı çok iyi tanıyorum.


Birer vatandaş olarak her seçim döneminde aynı siyasi yüzlerin olmasından, koltuk sevdalarından, siyasileri sadece seçim dönemlerinde görmekten, sonrasında ulaşamamaktan, şehri ve bizleri unutmalarından, adayların şehrimizde ikamet eden, halkın içinden belirlenmemesinden her birimiz şikayet ettik. Hem milletvekili hem de Belediye seçimlerinde aday olarak gözlerimiz hep gençleri aradı. Vatandaş olarak bizi temsil edeceklerin sahadan belirlenmesini isterken hep seçmek, tercih etmek zorunda bırakıldık. Aileleriyle 15 bin mevcudu olan eğitim camiasından bir siyasetçinin çıkmamasından dem vurduk.


Bu sebeple; genç, yönetim tecrübesi olan, devlet nizamını bilen, vatandaşın içinden çıkan bir eğitimci olarak aday adayı olmaya karar verdim. Milli Eğitim ve üniversite camiası ile binlerce eğitimcinin çalıştığı bu büyük camianın bir temsilcisi olmak; eğitimin, eğitimcilerin sorunlarına çözüm bulmak, Karaman’da milli eğitimi ve yükseköğretimi çok daha nitelikli kılmak ve üst sıralara taşımak; geçmişinde olduğu gibi Karaman’ı ilmin, bilimin merkezi yapmak; büyüdüğümüz bu topraklara olan minnetimiz gereği şehrimizi her alanda (gençlik, spor, kültür, sağlık, tarım ve hayvancılık, turizm, sanayi, ticaret, çevre, madencilik ve enerji, ulaşım ve iletişim teknolojileri, asayiş vb.) daha ileriye taşımak için aday oldum. İlk defa oy kullanacak binlerce genç arkadaşıma umut olmak, gelecek olmak için aday oldum.

Yukarı Kızılca’dan Böğecek’e ,Sinci’den Güldere’ye, İhsaniye’den Çoğlu’ya, Tepebaşı’ndan Berendi’ye, Olukpınar’ından Dumlugöze’ye kadar 158 köyü; Çeltek’ten Alacasuluk’a, Zembilli Ali Efendi’den Gevher Hatun’a, Beyazkent’ten Larende’ye, Sümer’den Başakşehir’e kadar 133 mahallesiyle; Akçaşehir, Sudurağı, Güneyyurt, Göktepe, Kazancı beldelerimiz; Merkez, Ermenek, Sarıveliler, Başyayla, Kazımkarabekir, Ayrancı olmak üzere 6 ilçemizle yüreğimiz bir olacak, beraber olacak; Karaman olacağız.

Takdir değerli hemşehrilerimizindir.

ÖZGEÇMİŞ:

 • *1979 yılında Konya’da doğdum.
 • *İlkokulu Ermenek/Görmeli İlkokulu’nda,
 • *Ortaokul ve liseyi Konya’da tamamladım.
 • *2000 yılında Selçuk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldum.
 • *2000 yılında Bozkır’da Türkçe öğretmeni olarak göreve başladım.
 • *2003 yılında Yozgat’ta yedek subay öğretmen olarak askerlik görevimi tamamladım.
 • *2004 yılında Karaman’a tayin istedim. Fatih Lisesi, İsmet İnönü İlköğretim Okulu, Necip Fazıl Kısakürek Sosyal Bilimler Lisesi’nde öğretmen olarak çalıştım.
 • *2005-2006, 2009-2013 yılları arasında Yunuskent Lisesi’nde müdür yardımcısı, *2006-2009 yılları arasında TOKİ Anadolu Lisesi’nde müdür baş yardımcısı,
 • *2013 yılında İmaret Ortaokulu müdürü,
 • *2014 yılında Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi müdürü,
 • *2015-2023 yılları arasında Yunuskent M.Akif Ersoy Anadolu Lisesi’nde okul müdürü olarak görev yaptım.
 • *2020 yılında Eğitim Yönetimi alanında yüksek lisansımı tamamladım.
 • *Meslek hayatım boyunca 50 kurs ve semineri başarıyla tamamladım.
 • *Evli ve 2 çocuk babasıyım.
 • ÖDÜLLER:
 • 4 Teşekkür Belgesi
 • 2 Takdirname
 • 2 Başarı Belgesi

1 Aylıkla Ödüllendirme

Karaman İYİ olacak
karamangündem