Öğretmenleri şoke eden uygulamaya tepkiler çığ gibi büyüyor

Öğretmenler yıllarca büyük sorunlar yaşadığı uygulamadan kurtulduk derken, hiç de beklenmedik bir dönemde, üstelik bakanlıktan da değil öğretmenlikten gelme bir İl Müdürünün anlaşılması güç kararı ile yeniden 147 mantalitesi ile karşı karşıya kaldı. Muğla İl Müdürü Pervin Töre'nin Alo 147'yi hortlatacak uygulamasına öğretmenlerden tepkiler her geçen gün artıyor.

Öğretmenleri şoke eden uygulamaya tepkiler çığ gibi büyüyor
03 Ocak 2019 - 00:16 - Güncelleme: 03 Ocak 2019 - 00:24
Öğretmenler yıllarca büyük sorunlar yaşadığı uygulamadan kurtulduk derken, hiç de beklenmedik bir dönemde, üstelik bakanlıktan da değil öğretmenlikten gelme bir İl Müdürünün anlaşılması güç kararı ile yeniden 147 mantalitesi ile karşı karşıya kaldı. Muğla İl Müdürü Pervin Töre'nin Alo 147'yi hortlatacak uygulamasına öğretmenlerden tepkiler her geçen gün artıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı personel öğretmenlerin en büyük sorunlarından biri haline gelen Alo 147 hattı tam da öğretmeni şikayet hattına dönüştüğü bir dönemde, Bakan Ziya Selçuk'un gelmesi ile birlikte tarihin sevimsiz raflarına kaldırılmıştı. Ancak benczer bir uygulama Muğla Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre tarafından hayata geçirildi. Adeta Bakan Selçuk'un açıklamalarına ve mantalitesine meydan okuyan bu uygulamaya öğretmenlerden çok büyük tepki var. İl Müdürü Töre, öğretmenleri rencide eden bir uygulama ile velileri arayıp "Öğretmenden memnun musunuz" diye sorunca öğretmenlerin tepkisinin odağına yerleşti
Töre'nin bu Alo 147 öğretmeni şikayet hattı uygulamasını andıran uygulamasına eğitimcilerin tepkisi çığ gibi büyürken, projenin sona erdirilip erdirilmeyeceği, kişisel verilerin korunması kanunun aykırı davrananların cezalandırılıp cezalandırılmayacağı merak konusu. Kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına haberi ile gelişmeleri yakından takip ediyoruz.

Neydi o haber?
İlk icraatı eğitime ve eğitimcilerin üzerine kambur olan 147'yi kaldırmak olan bir Bakan. Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ALO 147 benzeri bir uygulamanın yeniden hortlatılması hakkında ne düşünür acaba? Çünkü Muğla'da ALO 147 yeniden hortladı.
Hiç şüphe yokki Bakan Selçuk, bu akıl almaz proje ve uygulamayı öğrenir öğrenmez sona erdirecektir.
Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre'nin göreve başlamasıyla birlikte "Muğla öğretmeniyle velisiyle görüşüyor" adı altında bu akıl almaz proje uygulanmaya başlandı.
Yanlış duymadınız Bakan Selçuk'un ilk icraati 147'yi kaldırmak oluyor ama Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü ise 147 vari projeyi tekrar hayata geçiriyor.
Proje adı altında Muğla'daki yaklaşık 150 bin öğrencinin bilgisi, e-okul sistemi dışında ayrı bir portala aktarılarak kayıt altına alındı ve tüm öğrencilerin velilerinin telefonları da bu sisteme dahil edildi.
Bu özel veriler alınırken 150 bin öğrencinin velisinden onay ya da izin belgesi alındı mı? Alınmadı.
Bu kadar çok velinin özel bilgilerinin velilerin tamamının izni alınmadan e-okul dışında ayrıca bir portala aktarılması akıllara çeşitli soru işaretleri getiriyor. Bu bilgilerin geçmişte üçüncü şahıslara servis edilmesi de hala akıllarımızda tazeliğini koruyor.
Bir başka soru ise eğitim ile ilgili bir kurum da benzer bir proje yapacak olsa Sayın Müdürü ildeki tüm öğrencilerin verilerini onlara verecek midir? Böyle bir proje yapılmasına izin verir mi?
Proje dedikleri 147 benzeri sistemin özeti şöyle:
150 bin öğrencinin özel bilgileri ile velilerin telefon bilgileri dahil başka bir portala aktarıldı ve bu portala kurum yöneticilere giriş şifreleri verildi.
Sisteme giren eğitim yöneticileri ise neredeyse her gün eğitim öğretimi ve tüm işleri bırakıp bir kaç veliyi aramaları isteniyor ve aranan velilere okuldan, yönetimden ve en önemlisi öğretmenden memnun musunuz gibi sorular soruluyor.
İnanılır gibi değil ama 147 hattında bile gerçekten şikayet etmek isteyen vatandaş 147'yi ararken bu projede ise velilerin böyle bir talebi olmamasına rağmen okul ile öğretmen memnuniyeti soruluyor ve veli memnun degilse veya şikayeti varsa sisteme kendi okulu için aramanın sonucu olarak Veli'nin memnuniyetsizliği şikayeti olarak giriliyor.
Toplamında ise tüm arananlarin verilerin istatistiki bilgileri oluşturuluyor.
Bu şekli ile aynı zamanda yine MEB Bakanı Ziya Selçuk'un kaldırmış olduğu performans sisteminin de benzeri olarak hayatta olduğunu gösteriyor.
Yani bu proje ile Bakan Ziya SELÇUK'un kaldırdığı 147 ile performans sisteminin proje adı altında tekrar hayata geçmiş hali olarak karşımıza geliyor.
Oluşturulan bu portaldaki şikayetleri Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü ne yapacak?
Her ne kadar şikayetler sonucunda bir işlem yapmayacağız deselerde, durduk yere neden veliler aranarak şikayetleri alınıp bir portalda veri olarak kayıt altına alınıyor?
Öğretmenin itibarını zedeleyen 147 vari bu projede ne amaçlanmaktadır?
Eğitimci dostu Milli Eğitim Bakanı Sayın Prof.Dr. Ziya SELÇUK'un haberi var mı ya da haberi olduktan sonra nasıl bir karşılık verecek? Yoksa öğretmenlerin itibarinin Muğla il MEM tarafından zedelenmesine göz mü yumulacak?
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum