Sandık kurulu başkanı ve memur üyeye ödenecek ücret yevmiye sayısı YSK tarafından açıklandı Sandık kurulu başkanı ve memur üyeye ödenecek ücret yevmiye sayısı YSK tarafından açıklandı

Milyonlarca memur ve emeklinin gözü kulağı 2023 temmuz ayında netleşecek olan memur maaş zam oranında. TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verileri oranında yapılacak olan zamların yaşanan pahalılığı karşılayamayacak olması nedeni ile memur maaşına refah payı adı altında ek zam yapılacak.

Emekli aylıklarına yapılacak olan zamlar da memur maaşları gibi temmuz ayında netleşecek. Yine memurlar gibi enflasyon hesabında yapılan değişikliğin emekli aylıklarına yapılacak zammı azaltmaması için aylıklara refah payı eklenmesi beklentisi var.

2023 Haziran ayı enflasyon rakamlarının, temmuzun ilk haftasınin ilk günlerinde açıklanmasıyla; ocak, şubat, mart, nisan, mayıs ve haziran aylarına ait yılık ilk yarısı olan 6 aylık enflasyon farklı belirlenecek. Memur ve emeklilerin alacakları enflasyon farkı da temmuz ayında netleşecek.

Memur ve memur emeklilerinin Ocak ve Temmuz ayı maaş zammı, her yıl iki kez toplu sözleşme zammına ek olarak 6 aylık enflasyon farkıyla belirleniyor. Toplu Sözleşme hükümleri dahilinde memurlar yılın ilk yarısı için yüzde 8 sözleşme zammı almıştı. Temmuz ayında, sözleşmedeki bu oranı aşan fark kadar memurlara enflasyon farkı verilecek.

Açıklanan 4 aylık enflasyon rakamlarına göre, memur ve memur emeklilerine en az yüzde 7,21 oranında bir enflasyon farkı için imkan doğdu. Bununla birlikte memurlar için temmuz ayında bir maaş zammı düzenlemesi daha gündeme gelecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, en düşük memur maaşlarının temmuz ayından itibaren 22 bin lirayı bulacağını açıklamıştı.

Erdoğan'ın seçim vaadi kapsamına göre; 2023 Temmuz ayında hesaplanacak ilk 6 aylık enflasyon farkının akabinde en düşük memur maaşı ile ilgili ayrıca bir çalışma yapılacak ve 11 bin 848 liralık asgari memur maaşı 22 bin liraya yükselecek. Bu düzenleme, memur emeklilerin aylıklarına da yansıtılacak. En düşük memur maaşının 22 bin lira olmasının ardından, tüm memurlar için de aylıkların kademeli şekilde yükseltilmesi bekleniyor.

Sosyal Sigortalar Kurumu SSK ve Bağ-Kur emeklileri de 6 aylık enflasyon farkına göre zam alacak. Açıklanan 4 aylık enflasyon verilerine göre, SSK ve Bağkur emeklilerinin zammı da yüzde 15.21’e ulaştı. Daha önce en düşük emekli aylığının 7 bin 500 liraya çıkarılması için düzenleme yapılmıştı. Bu zam döneminde, 7 bin 500 liranın üzerinde aylık alan emeklilerinin aylıklarının da kademeli olarak yükseltilmesi için çalışma yapılması bekleniyor. Emekliler için bir diğer beklenti de enflasyon farklarının üzerine refah payı ilave edilmesi.