Memurların gözü kulağı zam haberinde. Döviz kurundaki artış ve enflasyon rakamlarındaki önlenemez yükseliş memurların alım gücünü düşürdü.

Kamu çalışanları maaşları ile ev kirası ve mutfak masraflarını karşılıyorlar.
 

YHS personeline memur kadrosu GİH kadrosuna geçirilmesi TBMM'de YHS personeline memur kadrosu GİH kadrosuna geçirilmesi TBMM'de

Merkez Bankası anketine göre SSK ve Bağ-Kur emeklisine yüzde 21,43, memur ve memur emeklisine 19,18'lik zam sinyali geldi. Memur ve memur emeklisi toplu sözleşme kapsamında yüzde 6 zam ve enflasyon farkı alacak. Memur ve emekliler refah payı beklentisi içinde. Hükumet zam oranlarına refah payı da eklerse hem SSK ve Bağ-Kur emeklisi hem memur ile memur emeklisinin zam oranı yüzde 25 ila 30 arasını buluyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın en düşük emekli maaşının 7500 TL yapmasının ardından gözler memur maaş zammına ek bir zam gelip gelmeyeceği gündeme bomba gibi oturdu. Memurların gelir düzeyinin düştüğü şu günlerde ek bir zam yapılacağı kulis bilgileri arasında yerini korumaya devam ediyor. İddialar Erdoğan'ın 1 Mayıs'ta memura ek zam müjdesi vereceği konuşuluyor.

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapan öğretmenler ise maaşlarının diğer maçlar karşısında oldukça düşük kalması ve alıp güçlerinin azalması nedeniyle maaşlarını seyyanen zam yapılmasını bekliyor.