Memur maaşı ve asgari ücret zammına KKM’ye Cevdet Yılmaz’dan denge açıklaması Memur maaşı ve asgari ücret zammına KKM’ye Cevdet Yılmaz’dan denge açıklaması

Yeni kabinenin açıklanması ile birlikte Mehmet Şimşek'in yeni Hazine ve Maliye Bakanı olmasının ardından en çok merak edilen konulardan biri de memur maaşlarına zam konusu oldu. memurlar yüksek enflasyon nedeni ile yüksek bir maaş zammı beklerken, Şimşek'in ilk açıklamalarında verdiği işaretler akıllara maaş zammını yeniden getirdi. Konuya lişkin açıklama ise ekonomist Aziz Çelik'ten geldi. İşte o açıklama:

Ekonomist Çelik, ücret artışlarının eskisi gibi yüksek oranlarda olmayacağını ve enflasyonda düşüş için işsizlikte de bir miktar artış olabileceğini öngörerek şu ifadeleri kullandı:

“Mehmet Şişmek’in “rasyonel bir zemine dönme dışında bir seçenek yok” cümlesinden anladıklarım:

Ücret ve maaşlarla ilgili konularda konularda Çalışma Bakanı değil Mehmet Bey belirleyici olacak. Asgari ücrette eskisi gibi artışlar biraz zor. Memur asgari maaşının 22 bin liraya yükselmesi eeyce tartışmalı olacak. Diğer memurlara makul maaş artışları daha da zor. Emekli aylıklarında ciddi bir iyileştirme ve intibak düzenlemesi çok daha zor. Kademeli emeklilik meselesi bir başka bahara kalabilir. Enflasyonu düşürmek için işsizlikte bir miktar daha artış söz konusu olabilir.”
Mehmet Şimşek'in ilk açıklamasını yorumlayan Aziz Çelik'e göre işçiyi, memuru, emekliyi iyi günler beklemiyor. Şimdi gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'müjde' diye açıkladığı en düşük memur maaşlarına çevrildi. Erdoğan'ın bu 'müjdelerine' Mehmet Şimşek'in ne diyeceği merak ediliyor.

“İŞÇİYİ, EMEKLİYİ, MEMURU İYİ GÜNLER BEKLEMİYOR” DEMİŞTİ

Çelik, Şimşek’in kabinede yer alacağı iddiaları çıktığı günlerde de Mehmet Şimşek hakkında açıklamalar yapmış ve “İşçiyi, memuru, emekliyi iyi günler beklemiyor” demişti.
halk tv