Memur maaşlarına yapılan zamlar yaşanan fiyat artışlarının karşısında etkisiz kalınca, fahiş oranlarda artan ev kiraları memurları zor durumda bıraktı. Özellikle büyük şehirlerde görev yapan memurlar bu illerden kırsala doğru tayin istemeye başladı. Seçimden önce bu yönde bir iyileştirme bekleyen memurların beklentileri karşılık bulmamıştı. Ancak seçim ikinci tura kaldı ve hükumet kanadından memurlara kira yardımı konusunda açıklama geldi.

Seçim çalışmalarına 2. tur için başlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, seçim kampanyası sürecinde vatandaşların en çok dile getirdiği üç farklı soruna dikkat çekerek, çözüm çalışmalarının başladığını bildirdi. Antalya'da yapılan genel bir değerlendirme toplantısında bir açıklama yapan Bakan Çavuşoğlu, vatandaşların fahiş kira artışları, tarım teşviklerinden yeterince faydalanamama ile elektrik altyapısındaki eksiklikler konularında endişelerini paylaştı.

Bakanlık açıkladı emekli bayram ikramiyesi hesaba ödeme tarihi belli oldu Bakanlık açıkladı emekli bayram ikramiyesi hesaba ödeme tarihi belli oldu

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, öncelikli olarak Antalya yaşanan fahiş kira artışlarını ele aldı. Rusya-Ukrayna savaşı ve depremler gibi krizlerin yanı sıra fırsatçıların da kurnazlığının bu sorunu derinleştirdiğini belirtti. Çavuşoğlu, bu durumun ahlaki ve insani olmadığını vurgulayarak, yasal düzenlemeler ve ilave tedbirlerle gereken adımların atılacağını ifade etti. Büyük şehirlerdeki memurlara il ve ilçe bazında kira katkısı sağlanacağını ve TOKİ aracılığıyla yeni konutların inşa edilerek arz ve talep dengesinin sağlanacağını vaat etti.

İkinci olarak, bazı ilçelerin tarım teşviklerinden yeterince faydalanamamasının bir sorun olduğunu dile getiren Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Tarım Bakanlığı ile görüşmeler başlattıklarını dile getirerek çözüm için çalışmalara hemen başladıklarını belirtti.

Üçüncü olarak, elektrik altyapısındaki eksiklikleri gidermek maksadıyla çalışmalara başladıklarını söyleyen Bakan Çavuşoğlu, vatandaşların elektrikle ilgili sorunlarının çözümüne yönelik adımlar atacaklarını ifade etti.

Antalya'dan milletvekili olarak seçilen Çavuşoğlu, partisinden seçilen diğer Antalya milletvekilleri ve Cumhur İttifakı içindeki partilerin il başkanlarının katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda bu sorunların çözümü için bir araya geldiklerini ve çalışmalara başladıklarını belirtti.