Memur ve emekli maaş zamları şekillenmeye başladı: Temmuz ayında yüzde kaç zam gelecek?
Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan memurların maaşlarına her 6 ayda bir maaş zammı yapılıyor. Öğremtenler, askerler, polisler, doktorlar, hemşiteler dahil tüm memurlar ve emekliler bu maaş zammından aynı oranda yararlanıyor. Memur ve emekli maaş zamnarının belirlenmesinde toplu sözleşme zammı + enflasyon farkı  etkili oluyor. Memurlar ve emeklilere yapılan maaş zammında enflasyon verileri TÜİK tarafından açıklanan resmi rakamlara dayandırılıyor. TÜİK, bugün Şubat ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre yüzde 2023 yılı Şubat ayı enflasyonu memur maaşlarına yansıyan Tüketici Fiyatlarında % 3.15 olarak gerçekleşti. Bu rakamlar ışığında memurların ve öğretmenlerin Temmuz ayında alacakları memur maaş zammı ne kadar oldu. İşt edetaylar:

2023 yılı Ocak ayında memurlar ve memur emeklilerine (yetkili sendika ile hükumet arasında yapılann anlaşma gereği) yüzde 8 oranında toplu sözleşme zammı almıştı. Memur maaşlarına yapılan bu toplu sözleşme zammının üzerinde çıkacak enflasyon oranı memur maaşlarına enflasyon farkı olarak yansıyacak. Peki enflasyon farkı oluştu mu?


2023 Ocak ayında enflasyon yüzde 6.65 oranında enflasyon gerçekleşti,

2023 Şubat ayında ise enflasyon yüzde 3.15 olarak açıklandı.

Emekliye ve memura ek ödeme Maaş zammı 8.077 lira ilave ödeme meslek meslek zamlı maaşlar Emekliye ve memura ek ödeme Maaş zammı 8.077 lira ilave ödeme meslek meslek zamlı maaşlar

Buna göre yüzde 9.80 oranında 2 aylık enflasyon verisi gerçekleşmiş oldu.

Enflasyon farkı da iki ayda yüzde 1.80 olarak gerçekleşti.

Buna Mart, Nisan, Mayıs, Haziran aylarında açıklanacak enflasyon oranları da bunlara eklenecek.


Şu ana kadar toplu sözleşme zammı yüzde 6 + yüzde 1.80 enflasyon farkı garantilenmiş oldu.

Bu oran da yüzde 7.80 olarak gerçekleşti.

Mart, Nisan, Mayıs, Haziran aylarında açıklanacak enflasyon verileri de bu orana eklenecek.

Peki emekliler ne kadar zam alacak?

Emekliler için ise iki aylık enflasyon verileri hesaplandığında yüzde 9.80 oranında zam kesinleşmiş oldu. Buna Mart, Nisan, Mayıs, Haziran aylarında açıklanacak enflasyon verileri de bu orana eklenecek.