2024 Temmuz zamlı memur maaşları mesleklere göre kaç TL 2024 Temmuz zamlı memur maaşları mesleklere göre kaç TL

Memurlar 15 Temmuz zamlı maaşını aldı. Bu gece yarısından itibaren hesaplara yatan memur maaşlarında sadece %17,55 oranındaki zam artışı yer aldı. Ancak asıl maaşa büyük etki yapacak maaş zammı bundan sonra yaşanacak. Zira memur maaşına yapılan oransal zammdan çok daha fazlası seyyanen zam olarak maaşlara yansıtılacak. Memurlar 8.138 TL'lik bir seyyanen zam alacak.

Yapılan oransay zamlar her ayın 15'inde maaş alınması nedeni ile, 1-14 Temmuz ve 1-14 Ocak dönemleri için geçerli olan memur maaş zam farkını da beraberinde getiriyor. Alışılageldik şekilde her zam döneminde, memur maaşına yapılan zammın 14 günlük farkı ayrıca hesaplanara yatırılıyor.

Ancak bu dönemde durum biraz farklı olacak. Maaşlara yapılan %17,55 oranındaki zammın 14 günlük farkı hesaplanarak ödemeler yapılacak. Bu 14 günlük farkın Temmuz ayı sonuna kadar yapılarak ödenmesi bekleniyor.

4 BİN TL'YE YAKIN BEKLENEN ÖDEME OLMAYACAK

14 Günlük memur maaş zam farkları ödenecek ancak, memurların maaş zammı ile beklediği bu fark, zammın tamamına yansıtılmayacak.

TBMM Genel Kurulunda kabul edilen yasa ile birlikte, memur maaşına yapılan seyyanen zam 15 Temmuz 2023 tarihinden geçerli olacak. Bu nedenle memurların maaşına yapılan seyyanen zammın 14 günlük farkı olmayacak. Bu da memurların beklentisi olan 4 bin TL'ye yakın bir ücretin ödenmeyeceği anlamına geliyor.