Memurlar  yaşanan yüksek enflasyon nedeni ile büyük sıkıntılar yaşarken, hükumetin hakim savcılara, doktorlara, yüksek yargı mensuplarına, il müdürlüğü seviyesi ve üzerindeki yöneticilere yapılan maaş iyileştirmelerinin kendilerine de yapılmasını bekliyor. Bu belirtilen meslek grupları ile öğretmeninden mühendisine hemşiresinden katibinden infaz koruma memuruna kadar kamu personelinin arasındaki maaş makas farkı her geçen gün artıyor.

Memurların ve diğer kamu çalışanlarının maaşlarıa iyileştirme yapılacağına dair beklentiler seçim sürecinde yükselmişti. Ancak hükumet bu süreçte sadece yüksek yargı mensuplarına, doktorlara ve SGK memurlarına iyileştirme yaparken, en düşük emekli maaşına da 2000 TL civarında bir zam yaptı. Bu süreçte memur maaşlarına yönelik hiçbir çalışma yapılmadı. Memur maaşlarının durumu ile ilgili iki sendikadan açıklama geldi. İşte o açıklamalar>:

Memur maaşlarının durumu hakkında açıklamalarda bulunan Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici:

“Gerçek enflasyon yüzde 100'ün üzerinde iken TÜİK eliyle bu rakamlar çok daha düşük gösterilince sabit gelirlilerin alım gücü düştü. Bizim talebimiz çok açık; en düşük memur maaşı yoksulluk sınırının üzerinde olmalı, kamuda maaş dengesi yeniden sağlanmalıdır. Öncelikle yıllardır cepten giden enflasyon kayıpları karşılanmalıdır" 

Bakanlık ve kamu/kuruluşlardaki kurumlarındaki boş kadrolar yayımlandı işte dolu ve boş kadro listesi Bakanlık ve kamu/kuruluşlardaki kurumlarındaki boş kadrolar yayımlandı işte dolu ve boş kadro listesi

Savunma, Büro ve Destek Hizmetleri Sendikası (SAVDES-SEN) Genel Başkanı Tuncay Cengiz, 

"Taban aylığına seyyanen zam yerine oransal zam yapılması düşük zammın gerekçesidir. Ülkenin büyümesinden refah payı verilmemesi de fakirleşmenin ana kaynağıdır. Hakça adil bölüşüm yok olmuş, gelir dağılımlarında adaletsizlikler had safhaya ulaşmış, üst yöneticilere ve bazı meslek mensuplarına verilen ilave artışlar nedeniyle, memur ile aralarındaki maaş farkı oldukça artmış, makas açılmıştır.
Memurlar ise asgari ücret seviyesine yaklaşan maaşlarının iyileştirilmesi ve yukarıda belirtilen meslek grumparı ve yöneticilerle olan makasın yeniden normal seviyelere çekilmesini bekliyor.

MÜHENDİSLER DE ZAM İSTİYOR

Birkaç yıl öncesine kadar hakim ve savcılara yakın maaş alan mühendisler, şu an hakimlerin ve savcıların neredeyse 3'te biri kadar maaş alıyor. Kamu mühendisleri de maaşlarının artırılmasını talep ediyor.

Öğretmenler, hemşireler, infaz koruma memurları, katipler, maliye memurları, belediyelerde görev yapan memurlar, şefler ve tüm kamu çalışanları maaşlardaki gelir adaletsizliğinin düzeltilmesini ve maaş zammı yapılmasını bekliyor.

NOT: Sizler de meslek grubunuzu yazarak taleplerinizi yorum kısmında dile getirebilirsiniz.