Kredi kartı faizlerinde yeni artış puan 131'den 189 oldu faiz aç oldu Kredi kartı faizlerinde yeni artış puan 131'den 189 oldu faiz aç oldu

Memur maaşlarına enflasyon nedeni ile yapılan zamma ek olarak önce toplamda ek zamla birlikte yüzde 25 açıklanmış, sonra ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan müjde diye nitelendirerek yüzde 5 daha ilave yaparak toplanda maaş zammı %30 olarak belirlenmişti. Ancak bu zam memurlar tarafından oldukça yetersiz bulundu ve hükumetin yeni zam yapması talepleri gelmeye başladı. 

Seçim öncesinde memur maaşlarına yeni bir zam daha yapılarak hükumetin seçimlere daha güçlü gireceği yönünde iddialar ortaya atılıyordu. Ancak kulislerde memur maaşlarına yapılan zammın enflasyon karşısında memuru koruyamadığı gerçeğinin hükumet kanadında da kabul gördüğü ve yeni bir zammın yapılmasının gerekliliği hususunda olumlu görüşler sunulduğu yönünde bilgiler dolaşıyor.

Son günlerde Ankara kulislerinde konuşulanlara göre memurlara 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan seçim öncesinde ek bir zam yapılacağı iddia edildi.

Hükümete yakın kaynaklardan konuya ilişkin olarak edinilen bilgiye göre memurlara 2023 Mart ayında yani seçimin hemen öncesinde ek olarak yüzde 25 zam yapılması gündemde.

Hükumetin seçim öncesinde yapılacak bu zamla enflasyon karşısında zorlanan ve geçim sıkıntısı yaşayan memurların mağduriyetinin giderilmesi hedefleniyor. Memur maaşlarına yapılan zam muhalefet tarafından da az bulunmuş ve sendikalarla muhalefet partileri, hükumete memurlara ve emeklilere daha fazla zam yapması için çağrıda bulunmuşlardı.

Memur maaşlarına yapılan zam memur emeklilerinin maaşına da otomatik etki ediyor. Bu nedenle memurlara yapılacak bu yüzde 25 ek zammın aynı zamanda emekli maaşlarına yansıtılmasına da kesin gösü ile bakılıyor.

Memur maaşlarına seçim öncesi yapılması beklenen zamla ilgili olarak hükumet kanadından net ve kesin bir açıklama yapılmadı. Bu gibi zam beklentilerinde hükumet ancak kesin kararı verdikten sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan nihai kararı açıklıyor. Maaşları yapılacak zamdan 3 ayda bir maaş alan emeklilerin de seçim öncesinde yararlanabilmesi için maaş ek zamlarının Mart ayında yapılması gerekiyor. Bu nedenle de ek zam bekleyen memurlar ve emekliler Mart ayına odaklandı.

MEMUR MAAŞ ZAMMI ASGARİ ÜCRET ZAMMININ ALTINDA KALMIŞTI

Son yıllarda asgari ücrete yapılan zamlar memur maaşları ile asgari ücret arasındaki makası iyiden iyiye daralttı. Son asgari ücret zammı %54 oranında açıklanırken memur maaşlarına yapılan zam ise yüzde 30'da kalmıştı.

Yapılan bu zamlarla birlikte asgari ücretle memur maaşları arasında çok fazla fark kalmadı. Bu nedenle de hükumetin ek zam konusunda bir adım atması bekleniyor.