20 ilde son dakika FETÖ operasyonu: 70 gözaltı var 20 ilde son dakika FETÖ operasyonu: 70 gözaltı var

Memur maaş zammı ile ilgili olarak çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Vedat Işık daha önce yaptığı açıklamada %50 civarında bir maaş artışına işaret etmişti. Gerek Merkez Bankası'nın enflasyon anket sonuçları gerekse 2023 yılının son beş ayında TÜİK tarafından açıklanan veriler sonrasında gerçekleşen beş aylık enflasyon rakamlarına göre memur maaşlarına %45-50 civarında bir zam yapılması yönünde çok sayıda açıklama gelmişti. Ancak gelen yeni açıklama tüm bu oranları gölgede bırakacak.

Memur maaşlarına yeniden değerlendirme oranı YDO düzeyinde bir zam yapılması ve buna ek olarak %10 defa payı uygulanması istendi. Devlet bütün alacaklarına yeniden değerlendirme oranı civarında bir zam yapıyor. Motorlu taşıtlar vergisinden diğer alacaklara kadar tüm kalemlerde uygulanacak 2024 zammı %58 civarında olacak. Bu nedenle memur maaşına da bu düzeyde zam yapılması ve üzerine yüzde onluk bir refah payı eklenmesi istendi. İşte detaylar: 

Kamu Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, memur maaşlarına %58 artı %10 oranında zam yapılmasını istedi. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görüşülen 2024 bütçesinde memur zamın bu şekilde yer almasını isteyen Kahveci şu açıklamayı yaptı:

"Bu çerçevede, enflasyon beklentilerinin bile gerisinde kalan memur maaş zamlarının güncellenerek hiç olmazsa kamunun kendi alacaklarına yapmayı planladığı zam oranı olan yüzde 58,46 yeniden değerleme oranı kadar artış yapılması sağlanmalı, bunun üzerine de yüzde 10 oranında bir refah payı verilerek memur ve emeklilere nefes aldırılmalıdır. Emekli maaşlarındaki adaletsizliğin giderilmesi adına 8 bin 77 liralık ilave ek ödemenin emekli maaşlarına da dahil edilmesi sağlanmalıdır. Bunlara ek olarak verilen sözler tutulmalı ve birinci dereceye gelmiş tüm kamu çalışanlarının ek göstergelerini 3600'e yükseltecek uygulama hayata geçirilmelidir."
Kahveci, milletvekillerinden, büyük haksızlıklara uğramış ve ekonomik zorluklar içinde bulunan memur ve emeklileri gözetecek kararlara imza atarak 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi'ni memnuniyet verici şekilde TBMM'den geçirmeleri temennisinde bulundu