Seçime sayılı günler kala Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, memur maaş zammına ilişkin açıklamada bulunmuş ve “Temmuz ayında bir adım daha atacağız. En düşük memur maaşını en düşük kamu işçisi maaşından aşağı kalmayacak şekilde düzenleyeceğiz.” vaadi ile memurlardan oy talep etmişti. 

Cumhurbaşkanlığı seçimini Erdoğan'ın kazanması halinde 2023 Temmuz maaş zammı içerisinde refah payı ve ayrıca gerekirse seyyanen zam yer alacak. Bu zamların memur maaşına yansıtılmasının ardından en düşük memur maaşı 22 bin liraya tamamlanacak. En düşük memur maaşına yapılacak olan zam diğer memurlara da yansıyacak.

Memurlara ücretsiz uygulama ve dijital indirim kartı Memurlara ücretsiz uygulama ve dijital indirim kartı

Memur zammı nasıl uygulanacak?

Memur maaş zammının nasıl uygulanacağına ilişkin olarak Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa KarakaşTRT Haber’de yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti;

“En düşük aylıktan sonra kademe kademe bütün memurların sınıflarına, görevlerine, unvanlarına göre ayrıca evli, çocuklu olup olmadığına göre oransal bazda yüksek oranda artışların olacağını söyleyebiliriz.
Memur maaşlarına yapılacak zam oranı doğrudan doğruya memur emeklilerine de yansıyacaktır. Emekli olan memurun en düşük maaşı da yükselecektir.”