Memura ara zam son dakika gelişmeleri Milyonlarca kişi tarafından yakından takip ediliyor. 14 Mayıs seçimleri öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan milyonlarca memura seçim vaadi olarak zam haberini duyurmuştu. Erdoğan'ın açıklamasına göre en düşük memur maaşı 22.000 liraya ulaşırken 700.000 kamu işçisi içinde toplu iş sözleşmesi imzalanmıştı. İmza ile birlikte kamu işçilerinin taban maaşı 15.000 TL oldu bununla birlikte maaşa ek olarak %45 zam sözü de verildi. İşçi cephesinde yaşanan tüm bu gelişmelerin ardından devlet kurumlarında görev yapan milyonlarca kişinin gözü kulağı da memuru maaş zammına çevrildi. Seçimlerini ilk turunun tamamlanması ve Erdoğan'ın saçimi kazanamamasının ardından şimdi memurlara ne kadar ara zam geleceği ve 2. tur öncesinde hangi vaatlerin ve garantilerin verileceği merak konusu oldu.

 

Geçtiğimiz hafta pazar günü yapılan 14 Mayıs 13. Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde hiçbir cumhurbaşkanı adayı seçimi kazanamadı. Cumhurbaşkanı seçimleri 2 tura kaldı. Ülke yenşden sandığa gidecek ve 28 Mayıs'ta yapılacak olan seçim öncesinde yine birçok kesimde zam beklentisi oluştu. En çok da Memurlara ilk seçim öncesinde beklenen ancak yapılmayan ara zam konusu Gündem oluyor. Memur maaş zammı ile ilgili son noktayı Cumhurbaşkanı Erdoğan koydu. Memurlara Rekorlar ara zam geliyor hem de seyyanen zamda yapılacak. Ekonomi yazarları memur maaş zammı ile ilgili kulis bilgilerini aktardı. Memur maaşlarına 5.000 seyyanen zam + yüzde 45 refah payı ve enflasyon artışı bekleniyor. Memura ara zam son dakika gelişmeleri ve detaylar haberimizde...

MEMUR MAAŞLARINA YAPILACAK ZAM FORMÜLÜ BELLİ OLDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçim öncesinde katıldığı bir programda en düşük memurların maaşına yapılacak zammı açıklamış ancak bu zammın seçimden sonra yapılacağını duyurmuştu. Ancak Erdoğan, emekli maaşlarına, yüksek yargı mensuplarına, doktorlara seçim öncesinde maaş artışı yapmıştı. Memur maaşlarına beklenen ek zam konusunda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, en düşük memur maaşının 22 bin TL'ye yükseldiğini duyurmuştu. Kamu çalışanlarının maaş zammı da netleşti. Buna göre en düşük işçi maaşı 15.000 TL olurken %45 ile ilave zam yapılması kararlaştırıldı. Yaşanan tüm bu gelişmeler sonrasında memur maaş zammı da merakla bekleniyordu. Nihayet beklenen zam haberleri ortaya çıktı.

2. Tur öncesinde beklenen memur maaş zammı ile ilgili olarak yeni detaylar da belirginleşiyor. Memur maaşlarına beklenen seyyanen zam 5000 TL olarak gerçekleşti. Buna ilave olarak da memur maaşlarına %45 enflasyon farkı ve refah payı verilmesi konuşuluyor.

MEMUR MAAŞINA ARA ZAM NE ZAMAN GELECEK?

Seçimlerden önce yapılmayan ancak vaat olarak açıklanan memur maaşlarına gelecek ara zam sonrasında en düşük memur maaşının 22.000 TL üstü olacağı açıklanmıştı. Buna ek olarak daha yüksek kademede olan memurlar da bu artıştan etkilenecek ve en az 30.000 TL maaş alacak.

Önder Kahveci’den memur maaşlarına refah payı zammı açıklaması Önder Kahveci’den memur maaşlarına refah payı zammı açıklaması

Peki, memura ara zam ne zaman gelecek 2. tur seçim öncesi zam var mı yok mu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasından çıkan sonuca göre memur maaşlarına yapılacak zamların Temmuz ayında yapılması bekleniyor. 28 Mayıs seçimlerinin ardına sarkacak maaş zammının 15 Temmuz maaşına yansıması bekleniyor. Seçimden sonra maaş zammı konusunda net açıklamanın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılacağı tahmin ediliyor. Şimdi gözler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den gelecek memur maaş zammı açıklamasında. Ancak Uzmanlar memura ara zam tarihi olarak temmuz ayını işaret ediyor.

 

KEMAL KILIÇDAROĞLU 32 EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 32 BİN

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı kemal Kılıçdaroğlu ise seçim vaadi olarak memur maaşlarında en düşük maaşın yoksulluk sınırının üzerinde olacağını bildirmişti. Buna göre Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçimi kazanması durumunda en düşük memur maaşının 32 bib liranın üzerinde olması, bu maaşların 40 bin liraya kadar ulaşması bekleniyor.