Bakanlık ve kamu/kuruluşlardaki kurumlarındaki boş kadrolar yayımlandı işte dolu ve boş kadro listesi Bakanlık ve kamu/kuruluşlardaki kurumlarındaki boş kadrolar yayımlandı işte dolu ve boş kadro listesi

Son günlerde memurlar, emekliler ve işçilerin en çok beklediği şey maaş zammı olsa gerek. Memurlara Temmuz ayında yapılacak zam konuşulurken, toplu sözleşme ile yapılan yüzde 124 maaş zammı, gelecek olan memur maaş zammını gölgede bıraktı. İşte yapılan zam ve haberin detayları:

Toplu sözleşme sürecinde sona gelindi ve nihayet anlaşma sağlandı. Grevden 1 hafta önce yapılan son görüşmede sonuç alındı ve maaşlara yüzde 124 zam yapıldı. 

İzmir ve Gebze'de kurulu bulunan DYO Boya fabrikalarında çalışan personelin maaşı için yapılan toplu sözleşme sürecinde nihayet anlaşma sağlandı. Petrol-İş Sendikasının İzmir ile Gebze şubelerinin örgütlü olduğu fabrikalarda, grevden 1 hafta önce 1 Haziran 2023 Perşembe günü yapılan son görüşmede anlaşma sağlandı ve taraflarca mutabakata imzalar atıldı.

Ocak 2023 ile Ocak 2025 yılları arasını içine alan sözleşmede ücretlere yüzde 124 zam yapıldı. Öte yandan vardiya pirimi yüzde 17’ye çıkarılan sözleşmede, gıda çeki, tamamlayıcı sağlık sigortası gibi birçok sosyal hakları barındıran maddede de anlaşma sağlandı. Sözleşmede ayrıca temmuz ayında asgari ücrete zam yapılması dahilinde zam oranının yüzde 30’unun işçilerin ücretlerine yansıtılması maddesi yer aldı.


“ÜCRETLERİ EŞİTLEDİK”

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Petrol-İş İzmir Şube Başkanı Cem Turan, 

“Ücret ve sosyal haklarda Gebze fabrikasıyla farklar vardı. Bu sözleşmede iki fabrikada da tüm hakları eşitledik. Bizim için en önemli kazanım bu oldu. Ayrıca tamamlayıcı sağlık sigortası maddesini geçirmiş olduk. Eski sözleşmede yılda iki kez 900 lira olan gıda çekini 3 bin 150 lira olarak bağıtladık. En önemlisi ise asgari ücrete zam yapılırsa bu zam işçilere de yansıyacak. Geçen yıl temmuz, ağustos aylarında ek zam eylemleri yapmıştık. Şimdi bunu güvence altına almak için sözleşmede temmuz ayında asgari ücrete gelecek zam oranın yüzde 30’u kadar seyyanen ücretlere eklenir maddesine de imza attık” diyerek, sözleşme hakkında bilgi verdi.