Memur maaşlarına yapılacak olan zamla ilgili 2 senaryo öne çıkıyor. Temmuz ayına sayılı günler kaldı. Temmuzda memur maaşları ve bazı özlük haklarına ilişkin olarak toplu sözleşme görüşmeler yyapılacak. Bu görüşmelerin öncesinde ise memur maaşlarının asgari 22 bine çıkarılması yönünde adım atılması bekleniyor. Memurlara yapılan zamdan emekliler de yararlanacak. Peki memur maaş zammı nasıl uygulanacak. İşte maaş zammına ilişkin olarak ön plana çıkan 2 senaryo.
Memurların 2023 Temmuz zammında ön plana çıkan yeni senaryolar arasında taban aylığın asgari ücret miktarına çekilmesi ve üzerine yüzde 30 zam yapılması, veya taban aylığa 3200 TL zam + yüzde 45 zam yapılması formülleri bulunmaktadır.

MEMUR ZAMMINDA İLK SENARYO YÜZDE 30 ZAM

Memur maaşına yapılacak zam ile ilgili ilk senaryoda, taban aylığın asgari ücret miktarına çekilerek memurların taban aylığının 12.000 TL'ye yükseltilmesi olacak. Bu adımın ardından yüzde 30 zam uygulanacak ve en düşük memur maaşı 22.100 TL'ye çıkacaktır.

MEMUR ZAMMINDA İKİNCİ SENARYO YÜZDE 45 ZAM

Memur maaşına yapılacak zam ile ilgili ikinci senaryoda ise taban aylığa 3200 TL zam yapılacak ve üzerine yüzde 45 zam uygulanacaktır. Bu senaryoya göre en düşük memur maaşı 22 bin liranın üzerine çıkacaktır.

2024 Temmuz zamlı memur maaşları mesleklere göre kaç TL 2024 Temmuz zamlı memur maaşları mesleklere göre kaç TL

Temmuz ayında yapılacak düzenleme ile doğrudan yüzde 45 zamın memurlar için daha avantajlı olduğu düşünülüyor. Zamla ilgili bu senaryoda, daha yüksek bir oranda zam yapılarak memur maaşlarının artması sağlanacaktır. Buna karşılık avantajlı olan senaryo her bir memurun kişisel tercihlerine ve finansal durumuna bağlı olarak değişebilir.
Temmuz ayında hükumetin atacağı adımlar sonucunda net rakamlar ortaya çıkacaktır.