Emeklilere iki bayramda ikramiye ödemesi yapılıyor. 2023 yılı emekli bayram ikramiyesi ise Ramazan Bayramı'nda zamlanmıştı. Ancak yaşanan yüksek enflasyon ve seçim süreci, emekli bayram ikramiyesinde zam beklentisi oluşturdu. Milyonlarca emekli, bayram ikramiyesine zam bekliyor. Bununla birlikte hükumetin de emekli ikramiyesine yeni bir zam yapmasına kesin gözü ile bakılıyor.

Bakanlık açıkladı emekli bayram ikramiyesi hesaba ödeme tarihi belli oldu Bakanlık açıkladı emekli bayram ikramiyesi hesaba ödeme tarihi belli oldu

Emekli ikramiyesi ile ilgili olarak yapılacak düzenleme ve zamma ilişkin detaylar şöyle:

Sabah gazetesinde yer alanhabere göre, 2023 yılında ara dönemde 1100 TL uygulanan bayram ikramiyesi yüzde 82 artışla 2 bin TL düzeyine çıkarıldı. Emekli maaşları ve bayram ikramiyesinin 28 Haziran Kurban Bayramı öncesi hesaplarda olması bekleniyor.

Emekli bayram ikramiyesi2 bin 500-3 bin TL bandına yükselebilir

2023 Mart ayında emeklilik başvurusunu yapmış ancak başvurusuna rağmen henüz işlemleri tamamlanmamış olan EYT'liler Ramazan ve Kurban Bayramı ikramiyesi için hak sahibi olduklarından bu ödemeleri, ekemli maaşları bağlanınca hesaplarında görecek. Emekli ikramiyesinin 28 Haziran 2023 Kurban Bayramı öncesi 2 bin 500-3 bin TL bandına yükselmesi bekleniyor.

Emekli bayram ikramiyesibe kademeli zam formülü

Kamu işçisine verilecek olan yüzde 45 zam ve en düşük memur maaşının net 22 bin TL'ye yükselecek olması burada emekliler için de referans değer olacak.

Temmuzda emekliler için kademeli zam formülü üzerinde çalışılıyor.