Eğitim Bir Sen EBS’den  öğretmenlere ek tazminat verilmesi ile ilgili açıklama yaptı. Sendika adına açıklama yapan genel sekreter Ali Deniz, tazminat konusunu gündeme getirdi. Adıyaman’da bir toplantıya katılan Eğitim Bir Sen Genel Sekreteri Ali Deniz, öğretmenlere ek tazminat, istihdam yönteminde değişiklik, ihtiyacı karşılayacak sayıda öğretmen ataması konusunu gündeme getirdi.

EBS Genel sekreteri Ali Deniz'in açıklamaları şöyle;

Bakan Yusuf Tekin’den öğretmenlere sınav mesajı Bakan Yusuf Tekin’den öğretmenlere sınav mesajı

“Kadrolu, sözleşmeli ve ücretli karmaşasına son verilmeli, atamalar ihtiyacı karşılayacak şekilde kadrolu yapılmalı, istihdamda güçlük çekilen yerlerde teşvik sistemi uygulanmalıdır”

“Hem bölgedeki öğretmenlerin hem de yeni atanacak öğretmenlerin kalıcı konutlara ulaşması öncelikle değerlendirilmeli; eğitim çalışanlarının özellikle öğretmenlerin bölgedeki görevlerinin sürekliliğinin sağlanmasına dönük teşvik edici önlemler alınmalıdır”

“Deprem bölgesindeki illerin 5 ve 6. derecelerden sayılması için düzenleme yapılmalıdır. Deprem bölgesindeki kamu görevlileri başta olmak üzere kadroya geçen personele üç yıllık hizmet süresi şartı aranmadan yer değişikliği hakkı tanınmalı, özellikle söz konusu kamu görevlileri aile bütünlüğüne dayalı yer değişikliği hakkından faydalandırılmalıdır. Deprem bölgesindeki kamu görevlilerinin gelir vergisi oranları yüzde 15’e sabitlenmeli”