Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesinden 7 öğrencinin online olarak gerçekleştirilen sınavı, hileye başvurdukları için iptal edildi. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde online olarak gerçekleştirilen sınav için tüm şartları yerine getiren öğrenciler, sınava girip soruları yanıtlamaya başladı. Üniversitenin hazırladığı sistem sayesinde yaptıkları her hareket sistem üzerinde iz bırakan öğrenciler, aynı zamanda kamera sayesinde de anlık kayıt altına alındı. Sınav sırasında öğrencilerin bazıları önce kendi bağlantılarını kopardı, daha sonra da o öğrencilerin bilgisayarına bir başka bilgisayardan bağlananlar sınava devam etti.
Sınav sonunda tüm öğrencilerin sistem üzerinden IP taramasını yapan kurul, 7 öğrencinin hilesini tespit etti. Sınava başlama IP adresi ile bağlantı koptuktan sonraki IP adresinin farklı olduğu tespit edilen öğrencilerin sınavları geçersiz sayıldı. Mardin’den sınava giriş yapan bir öğrencinin bağlantı koptuktan sonra yeniden bağlandığı IP adresi ile Şırnak’tan sınava devam ettiği saptandı.

‘Sistemin yanılma payı yok’
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Levent Sarıkçıoğlu, sistemin amacının sınavda soruları bilenler ve bilmeyenlerin ayrılması olduğunu kaydetti. Kopya ya da hileye başvuran öğrenciler olduğunu ancak tüm öğrencilere ‘hile yapmaz, kopya çekmez’ anlayışıyla yaklaştıklarını, yine de münferit olaylarla karşılaştıklarını söyledi.

Prof. Dr. Sarıkçıoğlu, “Öğrencilerin sınav boyunca yaptıkları her şey hem kamera tarafından kaydediliyor hem de sistem üzerinde hangi soruya cevap vermiş, hangi sorunun cevabını geriye dönüp değiştirmiş görebiliyoruz. Aynı zamanda sistem, IP ile bağlantı kopması sonrası IP değişikliğini de bildiriyor. Buna bakınca görebiliyoruz. Bir öğrenci aynı anda hem Mardin’de hem de Şırnak’tan sınava giremez. Bu şekilde tespit ettiklerimizin sınavı geçersiz sayıldı” diye konuştu.

Bakanlık açıkladı emekli bayram ikramiyesi hesaba ödeme tarihi belli oldu Bakanlık açıkladı emekli bayram ikramiyesi hesaba ödeme tarihi belli oldu

Prof. Dr. Sarıkçıoğlu, sınavda hileye ya da kopyaya başvurmadan başarılı olan öğrencilerin sayısının daha fazla olduğunu sözlerine ekledi. 7 öğrenci dışında bazı öğrencilerin de uygun kamera açılarını sağlayamaması, öğrencinin net şekilde görülmemesi nedeniyle sınavının geçersiz sayıldığı bilgisi paylaşıldı..