Cumhurbaşkanı Recep Tattip erdoğan'ın 1 Mayıs 2023 tarihinde (Bugün) katılacağı Memur Sen Kongresi'nde memurlara maaş zammı açıklaması ypacağı haberlere yansımıştı.

Son yıllarda yaşanan yüksek enflasyon nedeni ile alım gücü azalan memurlar hükumetten ek zam bekliyor. Özellikle seçim öncesinde maaş zammının kesinleşmesini bekleyen memurlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasına odaklandı. 

Seçim öncesinde bazı kesimlere yapılan maddi desteklerin memurlar için de sağlanmasını bekleyen memurlar, maaş zammı ve ekonomik iyileştirmelerin seçim vaadi olarak kalmasından ziyade sonut olarak açıklanıp uygulanmasını istiyor. Memurlara zam açıklaması yapması beklenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 Mayıs nedeni ile mesaj yayınladı. Mesajda memurlara ve işçilere yönelik açıklama yapan Erdoğan, şimdiye kadar yapılanlara vurgu yaptı. Erdoğan'ın mesajı şöyle:

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, geçimini kaptanlık yaparak sağlayan emektar bir babanın evladı olduğunu anımsattı.

Gençlik yıllarında İETT'de işçi olarak çalışarak ter döktüğünü belirten Erdoğan,

"Emeğin, alın terinin, arkadaşlarla bir sıcak somunu paylaşmanın mutluluğunu çok iyi bilirim. Ülkemize siyaset yoluyla hizmet etme mücadelemizde bu köklerimizi ve nereden geldiğimizi asla unutmadık. Daima sizlerin hakkını teslim etmeye çalıştık. Yıllarca istismar malzemesi yapılan 1 Mayıs'ı sizler için tatil ilan ettik, gerçek anlamda işçi bayramı yaptık." ifadelerini kullandı.

Örgütlenme, sendikal haklar, ücretlerle beraber işçi sağlığı ve güvenliğinde çok önemli adımlar attıklarını vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

ASGARİ ÜCRET VERGİ MUAFİYETİ

"2002'de 184 lira olan, yani 126 dolara tekabül eden asgari ücreti bugün 8 bin 500 liraya, yani 437 dolara yükselttik. Asgari ücreti ve diğer ücretlilerin asgari ücret kadarki gelirlerini vergi dışı bıraktık. Ne yaptıysak beraber yaptık, beraber başardık, sırt sırta vererek zorlukların üstesinden beraberce geldik. İnşallah Türkiye Yüzyılı'nı da yine sizlerle beraber inşa edeceğiz. 14 Mayıs'ta siz işçi kardeşlerimin desteğine güveniyorum. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününüzü canıgönülden tebrik ediyorum."
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın paylaşımında, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü mesajı ile ilgili görsel de yer aldı.

Göç İdaresi Başkanlığı Disiplin Amirleri Yönetmeliği Yayımlandı Göç İdaresi Başkanlığı Disiplin Amirleri Yönetmeliği Yayımlandı

ERDOĞAN 1 MAYIS MESAJINDA ZAM AÇIKLAMADI

Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan, 1 Mayıs nedeni ile yayınladığı mesajda memurların beklediği zam açıklamasını yapmadı. Ancak ilerleyen saatlerde Memur Sen Kongresi nedeni ile zam açıklamasının yapılacağı yönünde beklenti devam ediyor.