Cuma günü gündüz de resmi tatil olduğunu düşündüğümüzde aslında en az 3 günlük bir yasağın olumlu olacağını düşünüyorum."

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, giderek artan vakalar sonrası alınan sokağa çıkma yasağı kararları yerinde olduğunu söyledi. 

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, sokağa çıkma yasağın etkisini göstermeye başladığını, önümüz yılbaşına çok dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Pandemi ile mücadelede aşının çok önemli olduğunu söyleyerek, kendisinin de sırası geldiği anda hemen aşı olacağını belirtti.

Vatandaşımız biraz daha hassas olmasını istiyoruz

Vatandaşların genel itibariyle sokağa çıkma yasağına uyduğunu, evlerde bir araya gelmelerin de önüne geçilmesi gerektiğini söyleyen Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, "Şu an geldiğimiz noktaya baktığımızda, hasta sayımızda vaka sayımızda bir azalmayı gözlemliyoruz. 

Belki istediğimiz kadar hızlı değil ama 6 binlerden, 5 bin 900'ler 5 bin 800'ler bandına indiğini gözlemliyoruz.

Üstelik bu düşüşün geçtiğimiz haftaki yasaklara baktığımızda, hafta sonu sokağa çıkma yasağından daha öncesinden başlayan etkilerle olduğunu gözlemliyoruz. 

O yüzden baktığımızda şu an geldiğimiz nokta, bu 2 hafta sonu yasağın etkileri ile birlikte, bu hafta Çarşamba Perşembe'den itibaren düşüşün daha olumlu olacağını, daha 5 binlerin başı 4 binlerin sonu gibi hasta sayılarını düşebileceğini kestiriyoruz. 

Ama tabi ki çok istediğimiz özlenen bir düşüş değil açıkçası. Vatandaşımızın biraz daha hassas olmasını istiyoruz.

Vatandaşlarımız sokağa çıkma yasağına uyuyor ama evlerde bir araya gelmemesini, çekirdek aile olarak bulunmalarını arzu ediyoruz."

Yılbaşında en az 3 günlük bir yasağın olumlu olacağını düşünüyorum

Yılbaşının bir toplanma gününe dönüşmemesi gerektiğini söyleyen Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan, "İnsanlar Cuma günü bir araya geliyorlar, bütün hafta sonunu birkaç aile beraber geçiriyorlar. 

Hafta sonları dinlenmek için iyi bir seçenek ama bir araya gelmek için iyi bir seçenek değil. Öyle olduğu zaman da tabi birden çok kişi enfekte olarak karşımıza çıkabiliyor. 

Yılbaşı yoğunluğu düşünüldüğünde özel araç ile seyahat sınırlandırılabilir

Yılbaşında yaşanabilecek yoğunluk düşünüldüğü vakit özel araç ile şehirlerarası seyahatin riskli olabileceğini söyledi.

Özel araçla dolaşmanın dışında yılbaşı yoğunluğunu düşündüğümüzde, o dönem için insanlar tatil gibi görüp başka yerlere gitmesin diye yılbaşı öncesinde sadece iş ile alakalı dışarı çıkanların çıkmasına izin verilebilir. 

Aslında bu halihazırda da yapılabilir. İller arası dolaşım sadece işle alakalı olarak gidecekler için, tabi ki mücbir sebepler hariç, vefat gibi diğer sebepler haricinde yasaklama yapılabilir düşüncesindeyim."

Okulları açmak için Şubat tatili sonrası vaka sayılarına bakmak uygun olacak gibi

Sağlık Bakanlığı Promosyon Anlaşmasında rakam netleşti, sağlık çalışanlarına ne kadar maaş promosyonu ödenecek Sağlık Bakanlığı Promosyon Anlaşmasında rakam netleşti, sağlık çalışanlarına ne kadar maaş promosyonu ödenecek

Okulların açılması için erken olduğunu, vaka sayılarına bakılarak Şubat tatili sonrası bu konunun gündeme gelebileceğini söyleyen Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, "Milli Eğitim Bakanımız değerlendirileceğini rakamlara göre karar verileceğini söylemişti. 

Ama geldiğimiz noktada, biliyorsunuz öğrencilerimiz alıştı. Ben de çocuk babası olarak bunu söylüyorum. Hem EBA'yı takip ediyorlar, hem kendi eğitim sistemlerini takip ediyorlar. 

Bu sebeple sanki bu dönem, biliyorsunuz Şubat tatiline az bir dönem kaldı. Bu dönem Şubat tatiline kadar çocukları evde tutarak, Şubat tatilinden sonra yine küçüklerden başlayarak peyderpey tabi ki o zamanki vaka sayısına göre okulları açmak daha uygun olacak gibi görünüyor."

Bütün vatandaşların aşıya istekli olması, kurallar dahilinde aşı yaptırması çok önemli

Aşılanmanın mücadeleye katkı sağlayacağını, salgını bir anda bitirmeyeceğini, bu sebeple de aşı sonrasında maske, mesafe ve temizlik kurallarına bir süre daha dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen İlhan, "Bütün vatandaşların aşıya istekli olması, kurallar dahilinde aşı yaptırmasının çok önemli olduğunu söylemek gerekiyor sürecin başında. 

Bu takdirde şu anki yapılan hesaplama ile tabi ki Nisan ayında yerli aşının da kullanıma girmesi ile beraber, Ramazan Bayramı sonunda, Haziran ayı sonuna doğru baktığımızda tüm Türkiye'nin aşılanması söz konusu olabilecek gibi görünüyor. 

Burada ilk planda bilindiği gibi sağlık çalışanları ve 65 yaş üzeri, sonra 50-64 yaş arası yada toplumda risk grubunda olan polisler, askerler, öğretmenler, belediye çalışanları, medya çalışanları gibi kişilerin aşılanması söz konusu olacak.

Aslında ilk başta bu büyük grupların aşılanmasıyla bir hayli başarı elde edileceği aşikar."

Ben de aşı olacağım

Aşılamanın pandeminin zincirinin kırılması açısından çok önemli olduğunu belirten İlhan, "Ben aşı olacağım. Sıra bana geldiğinde, o sırada hangi aşı varsa onu olacağım. 

Ama görünen o ki Çin aşısı yani Sinovac aşısı olacağız. Sağlık Bakanımız söylemişti sağlık çalışanları en başta aşı olacak. Bilim Kurulu olarak belki bir arada aşı olabiliriz. 

Muhtemelen yılbaşında ilk aşımı olacağım. İkinci dozum da Ocak ayı içerisinde olurum."