Bakan Selçuk'tan öğretmenlere ve müdürlere sert açıklama: Uymayana yasal işlem

Milli Eğitim bakanı Ziya Selçuk, göreve geldiğinden bu yana geçen süre içerisinde ilk kez öğretmenlere ve okul yöneticilerine yönelik olarak soruşturma açılabileceği vurgusu yaparak, okullarda velilerden bağış veya kayıt parası altında para toplanmasının kabul edilemeyeceğini açıkladı. Bakan Selçuk, TBMM'de kendisinin cevaplaması için verilen soru önergesine yanıt verdi.

Bakan Selçuk'tan öğretmenlere ve müdürlere sert açıklama: Uymayana yasal işlem
08 Aralık 2018 - 00:07
Milli Eğitim bakanı Ziya Selçuk, göreve geldiğinden bu yana geçen süre içerisinde ilk kez öğretmenlere ve okul yöneticilerine yönelik olarak soruşturma açılabileceği vurgusu yaparak, okullarda velilerden bağış veya kayıt parası altında para toplanmasının kabul edilemeyeceğini açıkladı. Bakan Selçuk, TBMM'de kendisinin cevaplaması için verilen soru önergesine yanıt verdi.

Milli Eğitim bakanlığı mevzuatını ve Anayasa'yı hatırlatan Selçuk, bu hükümler içerisinde velilerden bağış ya da kayıt parası alınamayacağını hatırlatarak şunları söyledi: "Bu hükümlere aykırı hareket ettikleri yönünde bakanlığımıza ulaşan ihbar ve şikayetler konusunda ilgililer hakkında gerekli inceleme ve soruşturma başlatılmaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından Türkiye Büyük Müllet Meclisi'nde kendisinin yanıtlaması maksadıyla verilen soru önergesine yazılı olarak bir cevap veren Milli Eğitim bakanı Ziya Selçuk, okullara kayıtların elektronik ortamda otomatik olarak yapıldığı sistem olan e-okul kayıt sistemini hatırlatarak kayıtların yapılmaması gibi bir durmun söz konusu olamayacağı mesajını verdi.
Kayıtların, nüfus bilgilerine göre veri tabanı üzerinden her yılın temuz ayının ilk iş gününde e-okul üzerinden yapıldığını dile getiren Selçuk, kayıt sırasında vatandaşlardan hiçbir suretle kayıt parası, bağış ve benzeri adlar altında zorla para toplanamayacağı, zorla bağış alınamayacağı ve öğrencilerin eğitim hakkının engellenemeyeceğinin, Anayasa'nın 42. maddesi ile Milli Eğitim Temel Kanunu'nun 16. maddesinde yer aldığını kaydetti.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından daha önce yayınlanan ve uygulamada olan 2011 tarihli genelgesindeki "Okul aile birlikleri temsilcileri, öğrenci velileri ile bağış yapılması amacıyla karşı karşıya getirilmeyecek, öğrenci kayıt-kabulü ve diploma verilmesi karşılığında okul-aile birlikleri hesabına para yatırılması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır." denildiğine dikkat çeken bakan Selçuk, uyarıyı da bu madde üzerinden yaparak, kayıt parası adı altında bir talepte bulunan veya öğrenci velilerini okula bağış yapmaya zorlayan okullarda ilgiller hakkında yasal işlem başlatılması için MEB'in 9 Eylül 2016 tarihli yazısının tüm valiliklere gönderildiğini hatırlattı.

Selçuk, "Bu hükümlere aykırı hareket ettikleri yönünde bakanlığımıza ulaşan ihbar ve şikayetler konusunda ilgililer hakkında gerekli inceleme ve soruşturma başlatılmaktadır." diyerek, okullarda zorlama ile para toplayanlar hakkında soruşturma açıldığının ve açılmaya devam edeceğinin de işaretini verdi.
Okulların maddi yapılarına ilişkin de açıklama yayınlayan bakan Selçuk, İlkokulların gider kalemleri, yakacak, elektrik, su, temizlik malzemesi, kırtasiye, yolluklar, mahkeme giderleri, telefon, internet, TTVPN, menkul mal, gayrimenkul maddi hak alım, bakım onarım giderleri ve proje giderleri ile alakalı olarak da şöyle açıklama yaptı:

"Söz konusu giderlere ilişkin ödenekler Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın serbestileri doğrultusunda İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilmektedir. Öğrencilerimiz, bakanlığımızca hazırlanan kitap, haber, görsel, video, ses, dergi, doküman, yarışma, uygulama ve benzeri modüllerin bulunduğu, sınıf seviyelerine uygun, güvenilir ve doğru e-içerikleri sürekli geliştirilmeye devam eden Eğitim Bilişim Ağından ücretsiz olarak yararlanabilmektedir. Bununla birlikte yabancı dil öğretiminde alternatif öğrenme modellerinin geliştirilmesi kapsamında 2008-2009 eğitim öğretim yılından itibaren uygulamaya başlanan ve öğrencilerimizin İngilizceyi yazılı ve sözlü iletişim kurabilecek şekilde iyi derecede öğrenmesine katkı sağlayan DynEd İngilizce Dil Eğitimi Sistemi resmi ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında okuyan öğrencilerimiz tarafından ücretsiz olarak kullanılmaktadır. Okul öncesi eğitilin kademesinde öğretmen ve öğrencilere yönelik ücretsiz dağıtılan eğitim materyallerinin yanı sıra 2017-2018 eğitim öğretim yılından bu yana şarlan elverişsiz ailelerin çocuklarının yıl içerisinde kullanacağı kırtasiye malzemeleri de devlet tarafından karşılanmaktadır. Bunun dışında yatılı bölge ortaokullarında öğrenim gören öğrencilere harçlık ve giyim yardımı yapılmakta olup STK'larla yapılan protokoller kapsamında ayrıca sosyal yardımlar yapılmaktadır."

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum