Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim alanında önemli kararlar almaya devam ediyor. Bakanlık 2023-2024 eğitimi öğretim yılının başlaması ile birlikte bakanliga bağlı okullarda ve kurumlarda kritik kararlar aldı. Bu kararlar Türkiye'nin 81 ilinde valilikler ve milli eğitim müdürlükleri aracılığıyla uygulamaya konuluyor. Bakanlık bu kapsamda Yaz tatilinin hemen öncesinde kritik bir karara uygulamaya devam ediyor. Bu kararla birlikte 81 ilde ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde bazı kurumlar kapatılacak ve eğitimleri sonlandırılacak. İşte detayları 
milli eğitim bakanlığı MEB, bakan Yusuf Tekin'in talimatıyla 2023-2024 eğitim öğretim yılının bitmesi ve eylül ayında başlayacak olan 2024-2025 eğitim öğretim yılına hazırlık amacıyla kritik kararlar almaya devam ediyor. Bu kararlardan biri de Türkiye genelinde uygulanmaya konulan ve denetimleri devam eden ilkokul ortaokul ve lise düzeyindeki bazı eğitim kurumlarıile ilgili kapatma kararı oldu. Kapatma kararı 81 ilde uygulamaya konuluyor ve bakanlık sıkı kontrollerine devam ediyor. 

MEB’den öğretmenlere danışmadan resen yeni görevlendirme MEB’den öğretmenlere danışmadan resen yeni görevlendirme

İlkokul, ortaokul ve lise kademesinde eğitim öğretim gören milyonlarca öğrenci ve veliyi ilgilendiren çok önemli bir son dakika açıklaması yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı MEB tarafından yapılan resmi açıklama ile yurt genelinde kapatma kararları alındığı ilan edildi. İlkokul, ortaokul ve lise tüm kademeleri ilgilendiren kritik karar uygulamaya alındı...

MEB'DEN 81 İLDE KAPATMA KARARI: HEPSİ TEK TEK KAPATILIYOR

Millî Eğitim Bakanlığı, Eğitim öğretim alanında çalışma sürdüren ve öğrencilere kurs-dershane-özel eğitim eğitim bürosu adı altında hizmet vermekte olan ruhsatsız kurumlarla mevcut mücadele uygulamalarına ek olarak MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü internet sayfasında "İzinsiz Eğitim Faaliyeti İhbarı" linki oluşturarak 1 Eylül 2023 itibarıyla kapsamlı bir mücadele başlatmıştı.

Bakanlık tarafından alınan karar doğrultusunda Milli Eğitim Bakanlığının 81 ilden toplam 5 bin 181 kursun ruhsatsız olduğu yönünde ihbar geldi. MEB'in yaptı tasnif sonucunda bu ihbarlardan mükerrer olanlar birleştirildi ve izinsiz eğitim öğretim faaliyeti gösterdiği belirtilen 2 bine yakın kursla ilgili inceleme ve soruşturma yapılması için valiliklere yazı yazıldı. Bakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığı da konuyla ilgilendi. 81 ilden ihbar edilen 2 bine yakın izinsiz kurstan yüzlercesi kapatıldı. Ayrıca, izinsiz eğitim öğretim faaliyeti yaptığı belirlenen bu kurslara 80 milyon lira idari para cezası uygulandı.

MEB KAPATMA KARARI HANGİ KURSLARI KAPSIYOR

Bakanlık kararı doğrultusunda her ne isim ve ad altında açılmış olursa olsun MEB'den ruhsat almayan eğitim merkezi, eğitim danışmanlığı, kariyer rehberliği, eğitim koçluğu, koçluk merkezi, ödev merkezi veya test evi, eğitim rehberliği, dil konuşma bozuklukları merkezi, konuşma terapisi, kekemelik tedavisi, etüt merkezi, matematik kulübü tüm kurslar 81 ilde istisnasız kapatılacak.

Hem Milli Eğitim Bakanlığı MEB müfettişleri hem de valilikler üzerinden kaçak kurslar sıkı denetim altına alınacak. MEB izni almadan hizmet veren tüm kurs ve etüt merkezleri yaz tatili ve sınavlar beklenmeden kapatılacak.