2022 yılından bu yana öğretmenlerin gündemini uzun süredir meşgul eden uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavı ile uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik şartları yeniden düzenleniyor.

 

Milli Eğitim Bakanlığının 2022 yılında uygulamaya koyduğu Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) ile birlikte uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik kariyerleri yeniden düzenlenmiş, tazminatlar artırılmış ve sınav şartı korunmuştu. Öğretmenler, öğretmenliğin bir uzmanlık mesleği olduğu gerekçesiyle sınava itiraz etmişti. Ancak öğretmenlerin bu itirazlari karşılık bulmamış fakat formalite niteliğinde ve çok kolay sorular sorularak bir sınav yapılmıştı. Çok kolay bir sınavın yapılması da öğretmenlerin tepkisine neden olmuştu.  2023 yılında yapılan sınavlar ise online yapılmıştı.

Uygulamada olan Öğretmenlik Meslek Kanunun'un anayasaya aykırı maddeler içerdiği gerekçesiyle dava açılması sonrasında AYM'de görüşülen meslek kanununun bazı maddeleri iptal edilmişti. Milli Eğitim Bakanlığı MEB, Anayasa Mahkemesinin iptal kararının ardından yeni bir kanun metni hazırlamaya başlamıştı. Yeni meslek kanununun hazırlıkları tamamlandı ve cumhurbaşkanı yardımcısına sunuldu. Kanunun önümüzdeki günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulması bekleniyor

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sürelerinde öğretmenlere hayal kırıklığı mı geliyor? Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sürelerinde öğretmenlere hayal kırıklığı mı geliyor?

Yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda en çok dikkat çeken maddelerden biri de uzman öğretmenlik sınavı olacak. Uzman öğretmenlik sınavının yeni kanunda yer almaması bekleniyor. Böylece öğretmenlerin beklediği olacak ve uzman öğretmenlik sınavı tarihe karışacak.