Öğretmenlik Meslek Kanunu beraberinde pek çok tartışmayı da beraberinde getirdi. Buna göre 10 yıl öğretmen olarak görev yapan kişiler uzman öğretmen, 10 yıl uzman öğretmen olarak görev yapan kişiler ise Başöğretmen olarak tanımlanacak. Bu öğretmenlerimiz ayrıca maddi haklar da elde edebilecek. Uzman öğretmenlik 2 bin 250 Lira civarı, Başöğretmenlik ise 4 bin 500 Lira civarı bir tazminat alıyor.

Tabi bunun için eğitimleri tamamlamak ve yapılacak sınavlarda 70 ve üzeri puan almak gerekiyor. Yüksek lisans yapanlar uzmanlık sınavından, Doktora yapanlar ise Başöğretmenlik sınavından muaf tutuluyor..

Bakan Özer: Uzman öğretmenlik 5 yıla inecek!

Uzman öğretmenlik, başöğretmenlik ve ÖMK ile ilgili yeni detaylar Uzman öğretmenlik, başöğretmenlik ve ÖMK ile ilgili yeni detaylar

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer uzman öğretmenliğin 5 yıla indirileceğiyle alakalışu ifadeleri kullandı:

  • "Bir tanesi kıdemli öğretmenlerimizle alakalı. Yıl tam netleşmedi, 20 veya 25-30, tam net değil, yıla sahip olan öğretmenlerimiz uzman öğretmen olduktan sonra 10 yıl daha başöğretmen olarak beklemesinler diye o şartı kaldıracağız. İkincisi eğer eğitim alanında veya atandığı alanda tezli yüksek lisans yapmışsa 10 yıl beklenen uzman öğretmenlikteki bekleme şartını 5 yıla düşüreceğiz. Eğer eğitim alanında, yine atandığı alanda doktora yapmışsa doğrudan başöğretmenliğe başvurma hakkı getireceğiz. Sahaya sürekli kulak veriyoruz, sürekli birlikte karar vererek süreçleri iyileştirmeye çalışıyoruz ama kimse gölge etmesin, başka ihsan istemiyoruz. Biz okul yöneticilerimizle öğretmenlerimizle bu eğitim sisteminin her türlü problemini çözeriz ve çözüldüğünü de bakın gösterdik. 1 yıl gibi kısa sürede koymuş olduğumuz hedeflerin her birini adım adım gerçekleştiriyoruz. Bundan sonra da gerçekleştireceğiz inşallah çünkü bu ülkenin problemlerini çözme sevdamız var bizim. Biz para için çalışmıyoruz, insanların yaşantısına güzellik katmak için çalışıyoruz."