Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, memur maaş zammına ilişkin açıklama yaparak, memurların maaşlarına zam yapılacağını söyledi.

Seçim öncesi ‘memurlara zam’ konusu özellikle muhalefet partilerinin ve sendikaların ana gündem maddesi. Bazı adaylar rakam açıklarken bazıları ise henüz rakam vermedi.

Konuyla ilgili olarak Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’in son açıklaması: 

Bizim yaklaşımımızda memur az alsın işçi çok alsın diye bir şey yok. Yasal olarak temmuz ayında da kamu çalışanlarıyla ilgili memur sendikalarımızla oturacağız. Onlara enflasyon farkını vereceğiz.
Türkiye tarihinde ilk defa bu ocak ayında verilen refah payı var. Temmuzda da biz en düşük memur maaşını en düşük kamu işçisinin benzeri seviyesinde belirleyeceğiz. Enflasyon farkını vereceğiz, refah payı vereceğiz. Bizim hükümetimiz iş başındadır. En düşük memur maaşını en düşük işçi ücreti düzeyine getireceğiz.

Türkiye'nin kamu çalışanları yani memurlar hiç endişe etmesin. Ocakta memnun oldukları gibi temmuzda da memnun olacaklar. Sayın Cumhurbaşkanımız talimat verdi çalışmamız hazır. Temmuzda uygulamaya sokulacak. Bu işin seçimle alakası yok.
Asgari ücret zammına ilişkin konuşan Bakan Bilgin,
 

Bakanlık açıkladı emekli bayram ikramiyesi hesaba ödeme tarihi belli oldu Bakanlık açıkladı emekli bayram ikramiyesi hesaba ödeme tarihi belli oldu

"8 bin 500 lira ocak ayında yapıldığı zaman beklentilerin üzerinde bir artıştı. Türkiye enflasyon karşısında emekçilerini koruyan bir sosyal devlet sorumluluğuyla hareket etti. Ben bir sosyal devlet uygulaması olarak asgari ücreti hep şuna dikkat ediyorum. Asgari ücreti dolar ekseninde söylemek doğru değil ama birlikte mukayese ederek 500 dolar eşiğinin aşağısına düşürmemek lazım. Bu diğer ücretleri de yukarıya doğru tırmandırır. Ücretleri koruyan bir politika oluşturur. Sosyal devlet bilinciyle hareket edilmektedir." dedi.