Asgari ücrete zam ile ilgili açıklama geldi. Asgari ücret zammına ilişkin açıklama yapan Ak Partili Numan Kurtulmuş şunları söyledi:

Temmuz ayı içerisinde emeklilerimizin, çalışanlarımızın gelirlerinin artırılması ve asgari ücretle ilgili çalışmalar bakanlığımızın önündedir. Çalışmalar yapılıyor. İnşallah Temmuz ayıyla birlikte sabit gelirlinin alım gücünü artıracak bir dokunuş yapılacaktır.
Vatandaşımızın enflasyonun altında ezilmemesini sağlayacak bir destek ortaya konulacaktır. Bakanlığımız bütün detaylarını çalışıyor. Geniş bir kitleyi ilgilendirecek ücretlerde iyileşme Temmuz ayında yapılacak.
Vatandaşımızın şunu bilmesini isteriz eldeki imkanlar neyse maksimumunu kullanıp en geniş kitlenin alım gücünü artıracak tedbirleri hükümet almakta kararlı.
Asgari ücrette ikinci zam üzerinde çalışılıyor. Bunları bakanlık kamuoyuna paylaşacaktır. Sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan paylaşacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımız neredeyse her hükümet toplantısından sonra kamuya seslenişinde bir şekilde alım gücünü artırmaya dönük ilave tedbiri paylaşıyor. Elimizdeki bütün imkanları vatandaşımızın alım gücünü artırmak için seferber etmekteyiz.

Emekli maaşına bir zam daha açıklaması ünlü gazeteciden Emekli maaşına bir zam daha açıklaması ünlü gazeteciden

Asgari ücret Türkiye'de yaygın olarak kullanılan ücretlendirme yöntemi. Çalışanların çok büyük bir kısmı asgari ücret üzerinden maaş alıyor. En son 2022 Ocak ayında yapılan %50 zam ile 4 bin TL bandını geçen asgari ücretler, ürün fiyatlarındaki büyük artış ve neticesinde oluşan yüksek enflasyon karşısında çok hızlı eridi. 

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları bile %70'ler civarına ulaşırken asgari ücretlinin alım gücü iyiden iyiye zayıfladı. Bu durum da asgari ücrete Temmuz ayında memur maaşları ile birlikte iyileştirme yapılıp yapılmayacağı sorularını gündeme getirdi.

Asgari ücretliler haklı talep olarak asgari ücretie Temmuz ayında 2. zammın yapılmasını talep ediyor ve bu yönde önemli bir beklenti oluşmuş durumda.
Asgari ücretlilerin bu beklentilerinin karşılanıp karşılanmayacağı ise önümüzdeki günlerde belli olacak.