Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, memur maaş zamlarıyla ilgili yeni düzenlemeye ilişkin açıklamalarda bulundu..
Genel Başkan Yalçın, söz konusu düzenleme hakkında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kaydetti ;
Öncelikle düzenlemenin tam ve eksiksiz bir şekilde hayata geçirilmesi için ilave adımların atılması gerektiğini ifade etti. Bu doğrultuda, Torba Kanun Teklifi'nde yer alan ve memur maaşlarındaki düşüşleri engellemeyi amaçlayan maddelerin ayrıntılarını içeren kanun teklifiyle ilgili Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Grup Başkanı Abdullah Güler'i ziyaret ettiklerini
söyledi..
Ali Yalçın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kamu görevlileri ve emeklilere yönelik sözlerini aktararak, düzenlemelerdeki eksikliklerin giderilmesi durumunda memnuniyetin artacağını ve Toplu Sözleşme masasında sorun oluşturmadan ilave adımların atılması gerektiğine açıklık getirdi.
Ali Yalçın, kamu çalışanları arasında huzursuzluğa neden olan ücret skalası bozukluğunun düzeltilmesi adımının önemli olduğunun altını çizdi. Ancak Temmuz ayında kamu işçilerine yapılacak olan yüzde 15 oranındaki artışın göz ardı edilmemesi gerektiğini ifade etti.

Maaş Artışları ve Kamu Görevlileri
Düşük maaşa sahip kamu görevlileri için unvan, medeni durum ve çocuk sayısının göz önüne alındığını belirten Yalçın, en düşük kamu görevlisi maaşının 22.000 TL'ye çıkarılmasının planlandığını ve bu düzenlemeye eş ve çocuk yardımının da dahil edildiğini belirtti. Bekar kamu görevlilerinin maaşlarında ise bu rakamın altında artış yapılacağını ifade etti.

Emekli Kamu Görevlileri ve Seyyanen Artış
Ali Yalçın, Cumhurbaşkanının ifadesinde net bir şekilde belirttiği artışın kanun teklifinde göz ardı edildiğini ve emekli kamu görevlilerinin hizmet yılına ve aylık bağlama oranına göre seyyanen artışın dikkate alınması gerektiğini dile getirdi.

Talepler ve Umudun Devamı
Bu kapsamda, Kanun Teklifi'nin daha kapsayıcı, memnuniyeti artıran ve verilen sözün tam anlamıyla hayata geçirilmesi için aşağıdaki taleplerde bulunulmuştur:

Nagehan Alçı'dan Öğretmen Atamalarına İlişkin Açıklamalar Nagehan Alçı'dan Öğretmen Atamalarına İlişkin Açıklamalar
  • Cumhurbaşkanının ifade ettiği gibi, kamu görevlisi maaşının "en düşük kamu işçisinin maaşından daha düşük olmaması",
  • En düşük kamu görevlisi maaşında eş ve çocuk yardımının dikkate alınması,
  • Seyyanen ilave ödemenin emekli kamu görevlilerine de uygulanması.
  • Komisyon aşamasında, Kanun Teklifi'nin iyileştirilmesi ve eksikliklerin giderilmesi için umutlarını koruduklarını belirten Memur-Sen olarak, konunun hem komisyon aşamasında hem de Meclis aşamasında takipçisi olmaya devam edeceklerini ifade ettiler.