5 Temmuz 2023 tarihinde açıklanan Haziran ayı enflasyon rakamlarıyla beraber 6 aylık ve yıllık enflasyon oranı da belli olunca, yapılan hesaplamalar sonucunda memur maaş zammı için yüzde 10.90 enflasyon farkı oluşmuştu. 

Oluşan 6 aylık enflasyon miktarı toplu sözleşme zammını geçince memurlara ödenecek olan 6 puanlık toplu sözleşme zammına enflasyon farkı da eklenecek. Böylece enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı ile birlikte memur maaşı için %17,55'lik bir zam oluşmuştu.

Memur maa maaşının 22 bin TL tabana çekilmesinde formül olarak yüzde 17,55 zammın yanında tüm memurlara 8 bin 77 TL seyyanen zam yapılması için TBMM'ye kanun teklifi sunuldu.

Sandık kurulu başkanı ve memur üyeye ödenecek ücret yevmiye sayısı YSK tarafından açıklandı Sandık kurulu başkanı ve memur üyeye ödenecek ücret yevmiye sayısı YSK tarafından açıklandı

Memur maaşına yapılacak olan bu zamma ek olaray yansıtılacak olan seyyanen zamma ilişkin verilen Kanun teklifinde yürürlük tarihi olarak 15 Temmuz 2023 olarak belirlendi. Belirlenen bu tarih nedeni ile memur maaşına 14 günlük seyyanen zam farkı yansımayacak. Eğer uygulamanın yürürlük tarihi 1 Temmuz olarak değiştirilmezse memurlar 8 bin TL'lik seyyanen zammı alacak fakat farkı alamayacak.
Yani Temmuz ayı için 4 bin 38 TL'lik bir kayıp oluşmuş olacak.
Memur maaşına yapılan seyyanen zammın tarihi nedeni ile 4 bin TL hak kaybı oluşturacak olan geçerlilik tarihi TBMM'de milletvekilleri tarafından 1 Temmuz 2023 olarak düzeltilmeli ve memurlar 14 günlük maaş zam farkını almalıdır.