Milli Eğitim bakanlığının hazırladığı yeni Öğretmenlik meslek Kanunu ÖMK ile ilgili önemli iddialar gündeme geliyor. Hazırlanan yeni ÖMK'da, uzman öğretmenliğin kapsamının genişlemesi, ek ders ücretlerine zam, öğretmenlere rotasyon gibi maddelerin yer alacağı iddia ediliyor.

Milli Eğitim bakanlığı, Anayasa Mahkemesi tarafından bazı maddeleri iptal edilen Öğretmenlik meslek Kanunu'nu yeniden hazırlıyor. Bakan Yusuf Tekin'in açıklamalarına göre yeni ÖMK taslağı hazırlanmış durumda. MEB önümüzdeki günlerde bu yeniÖMK taslağını açıklayacak. Ancak yeni meslek kanununda yer alacağı iddia edilen çok sayıda madde kamuoyunun gündemine geliyor.

ÖĞRETMENLERE ŞİDDET YENİ ÖMK'DA

Şu ana kadar yeni ÖMK'da yer alması kesinleşen önemi bir maddeyi Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. Açıklanan maddelerde öğretmenlere yönelik şiddet yer alıyor. Açıklamalara göre öğretmenlere şiddet uygulayan kişiler tutuklo olarak yargılanacak, cezalar %50 oranında artırılacak ve ertelenmeyecek. Yani ceza alan kişi mutlaka cezaevine girecek.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERE AVANTAJ

Bu maddeyle birlikte Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in açıklamalarına göre kesinleştiği düşünülen bir madde de ücretli öğretmenlerle ilgili. Ücretli öğretmenlere bir avantaj getirmesi beklenen maddeye göre; uzman öğretmenlik için gerekli olan süre şartında, ücretli öğretmenlikte geçen süreler de kabul edilecek.

SINAV KALKIYOR SÜRE DÜŞÜYOR

Bu iki madde haricindeki maddeler ise beklenen düzenlemeleri içeriyor. Bu düzenlemeler arasında  uzman öğretmenlik süresinin 7 yıla düşürülmesi, başöğretmnlik süresinin 14 yıla çekilmesi ve 20 yılını dolduran tüm öğretmenlere başöğretmenlik verilmesi,

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavının kaldırılması maddeleri var.

Son günlerde uzman öğretmenlik ve yeni ÖMK ile ilgili önemli iddialar da kamuoyu gündeminde yer alıyor. Bu iddialar ise şöyle:

1- Milli eğitim müdürleri, şube müdürleri uzman öğretmen olabilecek.

Yaklaşık 720 bin öğretmen yeni müfredat eğitimi alacak Yaklaşık 720 bin öğretmen yeni müfredat eğitimi alacak

2- Ek ders ücretlerine zam gelecek. Yeni düzenleme ile tüm ek ders ücreti ödemelerinin 1600 göstergeye göre yapılması. Böylece gündüz ek ders ücretlerine %15 oranında artış yapılacak.

3- Öğretmenlere rotasyon gelecek. İddiaya göre 12 yılını dolduran öğretmenlerin rotasyona tabi tutulması yeni ÖMK'da yer alacak.

Milli Eğitim Bakanlığının kısa bir süre içerisinde yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu tasarısını kamuoyu ile paylaşması bekleniyor. Böylece öğretmenlik kariyer basamakları, kariyer şartları ve öğremtenlerle ilgili kanun maddeleri netlik kazanacak.