Yeni ÖMK’da uzman öğretmenlik için 3-5-8 sistemi geliyor Yeni ÖMK’da uzman öğretmenlik için 3-5-8 sistemi geliyor

Milli Eğitim Bakanlığının Türkçe dersi ile ilgili kararı gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Yapışan düzenlemeye göre Türkçe dersinden not ortalaması 70'in altında olan öğrenciler takdir teşekkür belgesi alamayacak. Türkçe dersinin sınıf kalıp geçme konusunda etkisi olmayacak.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin 22 Eylül 2023 tarihinde Ülke TV ekranlarında canlı yayına katılmış ve bu programda eğitime yönelik önemli açıklamalarda bulunmuş ve Akşam Baskısı programında Mustafa Pala, Zafer Şahin ve Mehmet Acet’in sorularına yanıt vermişti.

Milli Eğitim Bakanı akan Yusuf Tekin ilerleyen günlerde Temel Eğitim Yönetmeliği'nin çıkacağını da duyurmuştu. Anadilde eğitim önemine vurgu yaparak anadilde eğitimin merkezine Türkçe dersini alacaklarını dile getirmişti. Türkçe dersinde ise diğer derslerden farklı olarak Türkçe ortalaması 70’in altında olan öğrencilerin sınıf geçemeyeceği bilgisini de vermişti.

Halihazırda yürürlükte olan sisteme göre ders geçme notunun 45 puan olduğu biliniyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanması beklenen Temel Eğitim Yönetmeliğinde Türkçe dersi ortalamasının 70 puan altında olmasının sınıf kalıp geçemeye bir etkisi olmayacak, sınıf geçmek için dönem sonu not ortalamasının 45 puan altında olmaması gerekiyor.

YÜRÜRLÜKTEKİ YÖNETMELİK ŞU ŞEKİLDE

Ödüller ve ödüllerin verilmesi

MADDE 53 – (1) İlkokul 4 üncü sınıf ile ortaokul ve imam-hatip ortaokullarının bütün sınıflarında puan ortalaması Türkçe dersinden 55.00, diğer derslerin her birinden 45.00 puandan aşağı olmamak şartı ile tüm derslerin dönem ağırlıklı puan ortalaması 70.00-84.99 olanlar "Teşekkür" EK-6, 85.00 puan ve yukarı olanlar "Takdir" EK-7 belgesi ile ödüllendirilir.

Dönem sonu ortalaması 70,00 – 84,99 olan öğrencilere verilen Teşekkür, 85 ve üstü nota sahip öğrencilere verilen Takdir Belgesinin alınması konusunda yeni kriterin Türkçe dersi ortalamasının 70 puan altına düşürmemek olduğu yönünde düzenlendiği bilgisi kamuoyunun gündeminde. Temel Eğitim Yönetmeliği’nin açıklanması ile durum netleşmiş olacak.